Ogród zimowy na tarasie – dlaczego warto?

Ogród zimowy jest oryginalnym pomysłem na zagospodarowanie przestrzeni tarasu. Montaż szkieletu zajmuje zaledwie 3 dni. Decydując się na nowoczesny ogród zimowy na tarasie, warto zwrócić uwagę na takie elementy jak: materiał do budowy, rodzaj fundamentu, wentylację, dach oraz ewentualną instalację grzewczą. Dlaczego warto wybudować taki obiekt na tarasie?

Fundamenty ogrodu zimowego oraz połączenie ze ścianą domu

Fundament pod ogród zimowy na tarasie powinien być solidny ze względu na konieczność przenoszenia stałych obciążeń na obciążenie samej jego konstrukcji, jak i działania czynników zewnętrznych. Do prac budowlanych używa się fundamentu ciągłego liniowego lub stóp fundamentowych, pomiędzy którymi znajduje się podmurówka z prefabrykatów. Fundamenty powinny być ocieplone warstwą styropianu oraz uszczelnione izolacją przeciwwilgociową.

Ogród zimowy na tarasie montowany jest z częściowo zmontowanych ram, właściwie przyciętych pod kątem profilu i wymiaru konstrukcji. Są one mocowane do ścian budynku, a nie do warstwy ociepleniowej. Połączenia konstrukcji ogrodu zimowego ze ścianami wypełnia się specjalną pianką poliuretanową. Po zmocowaniu profili wykonuje się wszelkiego rodzaju obróbki blacharskie. Konstrukcje na ogród zimowy tworzy się z aluminium, drewna oraz PCV. Zaletą budowy ogrodu zimowego na tarasie jest to, że zazwyczaj fundamenty oraz część ścian nie trzeba budować, ponieważ są one zawarte w konstrukcji budynku – co znacznie redukuje koszty budowy.

Przeszklenie i dach ogrodu zimowego na tarasie

Powstały szkielet ogrodu należy wypełnić szybą zespoloną, wykonaną z dwóch tafli szkła. Aby wnętrze ogrodu nadmiernie się nie przegrzewało, szyby powinny mieć także powłokę refleksyjną, która efektywnie odbija promienie światła słonecznego. Na oszklenie dachu ogrodu najlepszym wyborem będzie solidne szkło laminowane bądź hartowane, które cechuje się odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Na dachu zaleca się zainstalować płotki przeciwśniegowe, które zabezpieczą jego powierzchnię przed nadmiernym zaleganiem śniegu.

Ogrzewanie ogrodu zimowego na tarasie

Ogrody zimowe można podzielić na zimne i ciepłe. Do budowy ogrodu, który będzie posiadał instalację grzewczą, wykorzystuje się szyby o wysokiej izolacji cieplnej oraz ciepłe profile konstrukcyjne. W zimowych ogrodach zakłada się zwykle jeden z trzech rodzajów instalacji grzewczych: grzejniki ścienne, kanałowe lub ogrzewanie podłogowe wodne. Ogrzewanie ogrodu zimowego ma również pozytywny wpływ na utrzymanie ciepła w całym domu. Ogrzewanie jedynie ogrodu zimowego w jesienne dni, powoduje podwyższenie temperatury w równoległej przestrzeni mieszkalnej.

Wentylacja ogrodu zimowego

Sposobem na wentylację powietrza w ogrodzie zimowym są specjalne nawiewniki. Powinny być one zainstalowane przy podłodze, natomiast ujście zużytego powietrza w kalenicy dachu, a więc w jego najwyższym punkcie. Niektóre firmy zajmujące się budową ogrodów zimowych oferują konstrukcje z zainstalowanym systemem wentylacyjnym lub gotowymi otworami wentylacyjnymi. Pierwsze z nich jest nieco droższym rozwiązaniem, które sprawdzi się w sytuacji, gdy ogród ma pełnić także funkcję mieszkalną.

Ile kosztuje ogród zimowy?

Koszta,z jakimi związany jest ogród zimowy na tarasie, zależą przede wszystkim od materiału, z jakiego będzie wykonany oraz z jego metrażu. W ostatecznym rozrachunku ważną rolę odgrywa skala – często obiekty mniejsze są względnie droższe. Cena za 1 m2 przeszklonej konstrukcji utworzonej z różnych materiałów to:

  • ogród zimowy z PCV – 500-600 zł;
  • ogród zimowy drewniany (klejone drewno, np. sosna, świerk) – 880-900 zł;
  • ogród zimowy drewniany (drewno egzotyczne) – 1900-2000 zł;
  • ogród zimowy z aluminium – 1500 zł.

W związku z powyższym można zauważyć, iż ogród zimowy na tarasie o powierzchni 45 m2 będzie wynosił około 24 000 zł (konstrukcja PCV), 50 000 zł (konstrukcja aluminium) oraz 85 000 zł (konstrukcja z drewna egzotycznego).

Mimo dość dużych kosztów, ogrody zimowy na tarasie stają się coraz bardziej popularne. Wszystko w związku z ich unikalnością. Jest to dodatkowe pomieszczenie lokalne, które jest inne niż wszystkie inne w domu. Co więcej, każdy może wykorzystać je na swój własny sposób: jako szklarnie, jadalnie, salon czy biuro.