Jak zaprojektować kuchnię?

Kuchnia jest miejscem, które jest jednym z najbardziej uczęszczanych w domu. Warto zaprojektować je w przemyślany sposób, tak by było zarówno estetyczne wizualnie, jak i w pełni funkcjonalne. Ważne, by sprzątanie było łatwe, a ściereczki kuchenne nie musiały być używane zbyt często.

Projektując kuchnię, wiele osób popełnia błąd polegający na nieplanowaniu użytkowania tego pomieszczenia w dłuższej perspektywie. Najczęściej objawia się to tym, że uwzględnia się jedynie kwestie wizualne, całkowicie ignorując fakt, że kuchnia zazwyczaj jest intensywnie eksploatowana, więc należy też pomyśleć o ergonomii pomieszczenia. Często najbardziej efektownie wyglądające projekty nie mają jednak z nią wiele wspólnego i w praktyce okazują się całkowicie niefunkcjonalne. Dobrze analizując sytuację, można jednak uniknąć tego problemu i zaprojektować kuchnię, która będzie zarówno praktyczna w codziennym użytkowaniu, jak i bardzo efektowna. Wymaga to jednak zwrócenia uwagi na kilka aspektów.

Zakamarki i wnęki, jako wróg czystości

Kuchnia jest miejscem, w którym często się coś przygotowuje. Oznacza to, że nawet dbając o czystość, w kuchni często pojawiają się drobne śmieci łatwo wpadająca w najmniejsze szczeliny i zakamarki. To samo dotyczy pary i zanieczyszczeń, która je roznosi. Nawet mając ściereczki kuchenne, czyszczenie takich zakamarków często okazuje się niezwykle trudne. Są one bardzo trudno dostępne, a niektóre projekty uwzględniają taką budowę mebli, że gołą ręką trudno dostać się do niektórych szczelin. Niestety w kuchni trudno jest uniknąć gromadzenia się zabrudzeń, więc na etapie projektowania najłatwiej zadbać o to, by po prostu w pomieszczeniu nie było trudno dostępnych miejsc. W optymalnym wariancie każdy zakamarek powinien być wygodnie dostępny tak, by można było włożyć rękę ze ściereczką kuchenną, by można było wyczyścić powierzchnię. Dotyczy to zarówno powierzchni pionowych, jak i poziomych.

Jakie meble do kuchni będą optymalne?

Idąc tym tokiem rozumowania, planując budowę mebli pod wymiar lub szukając gotowych, warto bazować na takich, które w pełni zabudowują całe ściany, nie pozostawiając wolnych przestrzeni, do których brud dostanie się dość łatwo. Należy tu zwrócić uwagę na boki szafek, a także przestrzenie pod i nad nimi, pomiędzy sufitem a górą szafek. Zabudowując takie szczeliny, będzie wystarczyło dokładnie wytrzeć powierzchnie szafek i atrap mebli, przez co uniknie się żmudnego sięgania pod i nad szafki, w których nieuchronnie zbierałby się brud trudny do wyczyszczenia.

Wymyślne kształty, czy płaskie powierzchnie?

Kolejną kwestią jest to, że wiele osób decyduje się na wymyślne projekty mebli i elementów architektonicznych. Nie do końca jest to praktyczne, gdyż czyszczenie takich elementów okaże się bardzo czasochłonne, a ściereczki kuchenne będą eksploatowane bardzo często. O wiele lepiej postawić więc na minimalistyczne projekty, które swoją drogą są aktualnie bardzo modne. Proste linie i podstawowe figury geometryczne nie dość, że prezentują się estetycznie, to jeszcze są bardzo łatwo w zachowaniu w czystości.

Ostatnim trendem jest wykorzystywanie szkła w projektach kuchni. Jest to ciekawe rozwiązanie pod względem wizualnym, chociażby dlatego, że można wykorzystać różną kolorystykę, a także wykorzystać na przykład listwy LED do spotęgowania efektu wizualnego. Ponadto zabudowy ze szkła mają to do siebie, że stosunkowo łatwo je zachować w czystości, gdyż umycie ich jest dość łatwe. Z pewnością jest to dużo łatwiejsze niż szorowanie płytek z chropowatej glazury.

Ściereczki kuchenne ­– jakie do kuchni?

Wyposażając kuchnię, warto zaopatrzyć się w różne rodzaje ściereczek. Dobrze jest mieć pod ręką ściereczki jednorazowe, gdyż biorąc pod uwagę specyfikę użytkowania tego pomieszczenia, często trzeba usuwać zabrudzenia, które sprawiają, że ściereczka nadaje się tylko do wyrzucenia. Bazowanie na ścierkach do wielkokrotnego użytku będzie wiązało się z koniecznością ciągłego ich prania, nawet po jednym użyciu.