5 najczęstszych wad wzroku

Wady i zaburzenia wzroku zawsze były dość powszechną przypadłością. Niestety eksperci alarmują, że pomimo rozwoju medycyny i możliwości leczenia, do gabinetów trafia coraz więcej osób z problemem złego widzenia.  Jakie są najczęstsze wady wzroku i jak z nimi walczyć?

Najczęstsze wady wzroku

Do najczęstszych wad wzroku zaliczyć można daleko- i krótkowzroczność. W prawidłowych warunkach obraz powstaje na siatkówce, a przy tych wadach odpowiednio za i przed nią. Z tego powodu dalekowidz musi odsunąć obraz aby go wyraźnie zobaczyć, a krótkowidz na odwrót. Inną dość powszechną wadą jest astygmatyzm, czyli zaburzenie krzywizny rogówki. Osoba z tą wadą źle odbiera kształt przedmiotów, wadę można skorygować za pomocą szkieł. Zez to z kolei zaburzenie czynności mięśni poruszających gałką oczną, a sama wada zaburza widzenie stereoskopowe. Odpowiednio wcześnie zauważony zez w wielu przypadkach daje się zlikwidować ćwiczeniami oka. Piątą często spotykaną wadą jest daltonizm, czyli tzw. ślepota barw. Schorzenie to, nie tylko znacznie utrudnia codzienne życie, ale też uniemożliwia wykonywanie pewnych zawodów, a nawet prowadzenie pojazdów.

Soczewki kontaktowe miesięczne, jednodniowe, a może okulary?

Wady wzroku najczęściej korygowane są za pomocą soczewek kontaktowych lub okularów korekcyjnych. W najcięższych przypadkach, albo przy szczególnych wskazaniach wzrok można skorygować operacją laserową. Zakładając, że operacja nie będzie konieczna staniemy przed wyborem formy aparatu wyrównującego wzrok. Na decyzję, poza samym typem wady, może wpłynąć wiek, wykonywany zawód, styl życia, czy kwestie wizualne. Okulary to spory jednorazowy wydatek, w przypadku ich utraty musimy liczyć się z ponownym poniesieniem takich samych kosztów. Do tego oprawka znacząco wpływa na wygląd twarzy, a szkła mogą parować i być uciążliwe np. podczas brzydkiej pogody. Z drugiej strony użytkowanie okularów wymaga dużo mniej czasu i potrzebnych akcesoriów. Soczewki kontaktowe miesięczne są obecnie najczęściej wybieraną alternatywną dla tradycyjnych szkieł.  Ich zakup wiąże się z regularnymi, ale za to niewielkimi kosztami. Do wyboru mamy również soczewki, które można użytkować przez dłuższy lub krótszy czas. Przy wyborze na jaki okres czasu mają nam starczyć musimy wziąć pod uwagę m.in. skłonność do infekcji oka, czy częstotliwość z jaką je musimy zdjąć (np. na basenie). Soczewki kontaktowe miesięczne, tygodniowe, czy jakiekolwiek użytkowane dłużej niż jeden dzień wymagają zabierania ze sobą pojemniczka i płynu do ich pielęgnacji. Bez tego po zdjęciu soczewek i nie schowaniu ich nadają się one do wyrzucenia. Dużo osób decyduje się na korzystanie zamiennie, w zależności od okoliczności z okularów lub soczewek. Dzięki temu wygodna oprawka i łatwość użytkowania sprzyja im w domu, a z drugiej strony nie muszą się przejmować dopasowaniem okularów do stroju w razie wyjścia na miasto.