Zioła i herbatki wspomagające odchudzanie – czy naprawdę działają?

Odchudzanie to wciąż jeden z częstszych problemów, z którym sami sobie nie jesteśmy w stanie poradzić. Zaczynamy wtedy szukać magicznych metod treningowych i tabletek redukujących tkankę tłuszczową. Czy istnieje sposób gwarantujący nam utratę wagi, poza pilnowaniem diety i aktywnością fizyczną?

Czy herbata i napary mogą odchudzać?

Problem nadwagi nie bierze się z nikąd i najczęściej nie pojawia się z dnia na dzień. Zbyt duża zawartość tkanki tłuszczowej w naszym ciele bierze się albo z długotrwałych błędów żywieniowych, albo stanów chorobowych lub połączenia obu tych czynników. Skoro problem nadmiernej masy ciała jest tak skomplikowany, to dlaczego wciąż liczymy na to, że siedząc na kanapie i popijając herbatkę, czy inne ziółka będziemy znikać w oczach bez żadnego wysiłku. Jedyną rzeczą, absolutnie konieczną do utraty wagi jest deficyt kaloryczny. Bez spełnienia tego warunku nie możemy liczyć na spadek kilogramów. Deficyt kaloryczny możemy uzyskać poprzez zmniejszenie liczby dostarczanych kalorii, większe ich wydatkowanie pod czas aktywności, lub zmniejszone przyswajanie składników odżywczych i intensywniejsze wypróżnianie. Więc nie… Sam w sobie napar nie jest w stanie kogoś odchudzić.

Czy zioła i herbaty na odchudzanie są zdrowe?

Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Po pierwsze nie są to leki, ale więc nie podlegają precyzyjnej standaryzacji i niestety dość często zawierają znikome ilości składnika, który ewentualnie miałby nam pomóc. W przypadku gdy nie mamy stwierdzonych żadnych chorób, nie jesteśmy w ciąży i trzymamy względnie zdrową dietę, dowolne zioła i herbaty raczej nie powinny nam zaszkodzić. Są za to smakowym napojem, który często może ułatwić wyrobienie nawyku regularnego nawadniania, a ten ma już istotne znaczenie dla procesu odchudzania. Zioła i herbaty w zdecydowanej większości pobudzają wydzielanie soków trawiennych i przyspieszają pracę jelit. W związku z tym po ich wypiciu możemy się łatwiej pozbyć uczucia ciężkości w żołądku, czy wzdęć, a więc znowu mogą nam dać złudne wrażenie zmniejszenia masy ciała.

Detoks organizmu – jak go mądrze przeprowadzić?

Detoks organizmu to popularne hasło związane z odchudzaniem, ale nie ma z nim wiele wspólnego. Chcąc oczyścić organizm z toksyn znowu musimy zacząć od podstaw, czyli wyrzucenia śmieciowego jedzenia z naszego menu. Już samo to działania znacząco poprawi wygląd i samopoczucie. Większość programów reklamowanych jako detoks organizmu opiera się właśnie na tym, że otrzymujesz jadłospis i propozycje posiłku, często całkiem zdrowych i przemyślanych. Jest małe „ale”… Wg. programu oczyszczającego masz jeszcze wykupić konieczne do uzyskania efektu preparaty. Ich skład opiera się na ziołach i przyprawach stosowanych w domowej kuchni. Przemyśl, czy bardziej pomogą te specyfiki, czy może po prostu to rozsądne odżywianie jest kluczem.