Wypadki w domu są incydentami wręcz nieuniknionymi, które prędzej czy później przytrafią się każdemu. W związku z tym faktem warto mieć pod ręką dobrze wyposażoną domową apteczkę. Można kupić gotowy zestaw w aptece, jednak stworzenie własnego niezbędnika „pierwszej pomocy” daje pewność, iż w razie potrzeby niczego w niej nie zabraknie. Co powinna zawierać domowa apteczka?
Zimowa apteczka – czego nie może w niej zabraknąć?
W domowej apteczce w okresie zimowym poza lekami przeciwbólowymi i przeciwgorączkowymi (jak np. Gripex hot) oraz lekami stale przyjmowanymi przez domowników, powinny znajdować się przede wszystkim produkty, które są konieczne do zaopatrzenia drobnych urazów (skaleczeń, oparzeń, zadrapań, otarć i innych, jak np. skręcenia).
Jakie produkty powinna zawierać zimowa apteczka?
W domowej apteczce w okresie zimowym nie powinno zabraknąć takich leków i akcesoriów , jak:
- Bandaże;
- Opatrunki (plastry z opatrunkami, jałowe gaziki);
- Opaski elastyczne;
- Chusty trójkątne;
- Nożyczki;
- Rękawiczki lateksowe;
- Woda utleniona oraz maść/ krem, których zastosowanie przyspieszy gojenie się skaleczenia;
- Środek przyspieszający gojenie się ran – najlepszym wyborem jest uniwersalna maść przeznaczona do problemów skórnych, która łagodzi ból, pieczenie i inne dolegliwości skórne, zwłaszcza godne polecenia są produkty, posiadające w swoim składzie allantoinę;
- Środki do zastosowania przy zaburzeniach żołądkowo-jelitowych;
- Środki lecznicze stosowane w najpowszechniejszych, najczęstszych stanach chorobowych – leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe.
Warto wspomnieć, iż allantoina działa przeciwzapalnie i przyspiesza procesy gojenia się rany. Co więcej, przyspiesza ona proliferację komórek naskórka, doprowadzając do znacznego przyspieszenia jego regeneracji i tym samym do szybszego gojenia się ran. Kolejną korzyścią maści zawierającej allantoinę jest utrzymywanie na powierzchni skaleczenia lub otarcia wilgotnego środowiska, co opóźnia tworzenie się strupa, przyspieszając tym samym proces nachodzenia nowego nabłonka na urazową powierzchnię skóry.
Gdzie powinna być przechowywana domowa apteczka?
Warto starać się, aby do wszystkich rzeczy znajdujących się w domowej apteczce był wygodny dostęp, a zawartość była jasno i w sposób widoczny opisana. Nie jest konieczne wydawanie dużych pieniędzy, aby zaopatrzyć się w „torbę medyczną”. Na apteczkę można zaadoptować jakiekolwiek zamykane plastikowe pudełko, które zostanie opisane słowem „Apteczka” lub oznaczone czerwonym krzyżykiem. Najistotniejsze jest to, co będzie znajdować się w środku i czy będzie w niej to, co akurat w danej chwili pomoże w udzieleniu pierwszej pomocy. W domu najlepiej jest przechowywać apteczkę w kuchni, ponieważ to tam ma miejsce najwięcej „niebezpiecznych” działań rodziny. Łazienka nie jest najlepszym miejscem do przechowywania apteczki, a to dlatego, że panuje w niej wilgoć, która skraca okres przydatności znajdujących się w niej produktów. Warto również pamiętać, aby apteczka nie była w zasięgu małych dzieci.