Porozumienie wychowawcze – co warto wiedzieć?

W momencie, gdy wiemy, że rozwód jest rzeczą nieuniknioną, bardzo ważne jest, żeby ustalić, jak będzie wyglądać porozumienie w sprawie wychowania. Nie chodzi tu jednak jedynie o nas, a właśnie o dzieci, które całą sytuację mocno przeżywają.

Czy dokładnie jest porozumienie wychowawcze?

To, w jaki sposób przypadnie rodzicom wychowywanie dziecka po rozwodzie, jest całkowicie zależne od tego, jakie zasady zostaną spisane w porozumieniu wychowawczym. Tego typu plan wychowawczy może okazać się zwłaszcza ważny wtedy, gdy rozwód zachodzi w negatywnym środowisku i wiemy, że druga strona nie będzie chciała się z nami dogadać.

Tworząc plan wychowawczy powinniśmy być pewni, że będą zawarte w nim między innymi:

  • jaki rodzić będzie spędzał większość dni z dzieckiem
  • kiedy i gdzie drugi rodzic może widzieć swoje dziecko ?
  • bardzo ważne jest, żeby zawrzeć w takim palnie to, u kogo dziecko będzie spędzało wakacje, ferie i inne dni wolne
  • bardzo praktyczne może okazać się zawarcie w umowie tego, kto poza rodzicami może sprawować opiekę nad dziećmi w razie niemożności sprawowania opieki przez rodziców.
  • kto decyduje o szkole i innych akademickich decyzjach dziecka w wypadku, gdy nie jest ono jeszcze na tyle dorosłe
  • kto zajmuje się zapisami do lekarza itp.
  • przydatne może także okazać się zapis dotyczący finansowania poszczególnych rzeczy, przez którąś stronę

W wypadku ustalenia wszystkich tych zasad będziemy mogli być pewni, że nic nas nie zaskoczy i nie będziemy mieli problemu z nieporozumieniami. Starajmy się jednak podczas sporządzania takiego dokumentu pamiętać o tym, że zapis powinien uwzględniać przede wszystkim dziecko, a nie powinniśmy patrzeć jedynie na nasze korzyści. Po jednak tym wszystkim starajmy się także o to, żeby wszystkie zasady były napisane prosto i były łatwe w zrozumieniu.

Dlaczego do napisania takiego planu warto wynająć prawnika?

Tego typu porozumienia wychowawcze muszą być bardzo precyzyjnie napisane, ponieważ w innym wypadku, druga strona może niedokładne zapisy wykorzystać. Dlatego w wypadku pisania tego typu porozumień, wiele osób decyduje się na wynajęcie prawnika, który ze swoją wiedzą tak napisze taki dokument, że nie będzie żadnych nieporozumień. Zająć się takimi sprawami może adwokat rozwodowy i to nawet nie jakiś wybitny. Dlatego, jeśli szukamy prawnika do sporządzenia takiego dokumentu, to wystarczy, że w Google wpiszemy np. “adwokat rozwód Kraków“ i w jego ofercie prawdopodobnie znajdziemy pomoc w napisaniu porozumienia.