Użytkownik kampera to jednocześnie posiadacz vouchera na wczasy all inclusive. Ten krążący od jakiegoś czasu suchar nabiera zupełnie nowego znaczenia w czasach pandemii Covid-19. Gdy obiekty noclegowe i środki transportu publicznego podlegają kolejnym ograniczeniom, domy na kółkach są najlepszym sposobem na zachowanie dystansu społecznego przy jednoczesnej nieograniczonej swobodzie podróżowania. Tym bardziej, że możesz zaplanować wyprawę kamperem w dowolnym czasie – zima nie musi tu być żadną przeszkodą!

Jak przygotować kamper do zimowej podróży?

Pandemia wywróciła kalendarz urlopowy do góry nogami. Jeśli mimo nienaturalnych okoliczności chciałbyś wyjechać na łono natury, zamiast patrzeć na najlepsze terminy w tradycyjnym tych słów znaczeniu, powinieneś nasłuchiwać, gdzie akurat można przemieszczać się swobodnie i jakie kraje nie zamknęły jeszcze swoich granic. Nie warto się zastanawiać, jeśli akurat zimne miesiące okażą się najlepszym czasem do urlopowego wyjazdu. Skorzystasz, jeśli trafisz na względnie dobrą pogodę (na południe od Alp możesz liczyć nawet na kilkanaście stopni powyżej zera w dzień). Może to być także typowo zimowa aura – wyjazd kamperem w ośnieżone okolice może okazać się niezapomnianym urlopem. Przecież pojazdy do caravaningu można przystosować do podróżowania zimą. Co więcej, niektóre z nich są już przygotowane na cały rok użytkowania.

Najlepszy całoroczny, ale z innymi modelami to też nic trudnego

Jeśli chciałbyś wypożyczyć kamper, koniecznie zdecyduj się na wersję przygotowaną na zimę. Taki pojazd ma podwójną podłogę, która nie tylko izoluje, ale także zabezpiecza zbiorniki z płynami (wodą pitną i szarą oraz zbiornik z toalety) przed zamarznięciem. Szacuje się, że w kamperze bez takiej podłogi można bezpiecznie mieszkać do -5 st. C. Wiele maszyn posiada specjalne zabezpieczenie, które podczas zamarzania automatycznie uwalnia spust i opróżnia zbiorniki. Jeśli pojazd nie ma również funkcji przełączenia ogrzewania na paliwo z baku (noc na włączonym silniku z ogrzewaniem kabiny to ostateczność), należy zaopatrzyć się w dodatkowe butle z propanem-butanem.

Czy coś zmieniać w wyposażeniu? Nie, ale przydadzą się dodatki

Przydadzą się jeszcze funkcjonalne gadżety do kampera, np. izolujące maty do szyb na zewnątrz, zwłaszcza w kabinie kierowcy, lub wykładzinowe chodniki, którymi warto zastąpić letnie gumowe. Jeśli chodzi o zamontowane wewnątrz zasłony do okien, najlepiej odwrócić je srebrną folią do wewnątrz – będą wtedy pełnić funkcję ekranu odbijającego ciepło. I jeszcze jedno – nie ogrzewaj wnętrza kampera palnikami kuchennymi. To zbyt niebezpieczne, a jednocześnie niezbyt efektywne. Bezpieczeństwo, ogrzewanie, izolacja – pamiętaj o tych trzech zasadach, a spędzisz niezapomniany zimowy urlop, który zdecydowanie przyda się Tobie i bliskim w tych trudnych czasach.

Previous post Najlepsze naturalne źródła witaminy B1
szklarnia ogrodowa Next post Szklarnia, tunel czy inspekt?