Uprawa roślin – hobby na emeryturze

Przejście na emeryturę to ogromna zmiana w dotychczasowym życiu. Senior nie wie, co zrobić z dużą ilością wolnego czasu. Warto wtedy pomyśleć o zajmującym hobby, które oprócz zagospodarowania czasu, dostarczy także wiele radości i korzyści dla organizmu.

Uprawa roślin doniczkowych

Jedną z ciekawszych propozycji na zagospodarowanie czasu będzie uprawa roślin. Ekologiczne warzywa i zioła są niewątpliwie ogromną zaletą takiego zajęcia. Dodatkowo, aktywność na świeżym powietrzu i dużo ruchu pomoże w zachowaniu witalności przez długie lata.

Uprawą roślin można zajmować się niemal w każdych warunkach. Zarówno mieszkając w bloku jak i posiadając własny dom. Do upraw doniczkowych świetnie nadają się wszelkie zioła takie jak bazylia, tymianek, koper czy szczypior. Świeże zioła to ważny element diety seniora, dlatego nawet nie posiadając balkonu, warto postawić na uprawę tych roślin. Dodatkowo, można pokusić się o posadzenie aloesu. To roślina mało wymagająca, której lecznicze właściwości zna każdy.

O wiele łatwiejsze będzie uprawianie roślin na balkonie lub tarasie. Tutaj można pokusić się o zasadzenie w dużych donicach botwiny, rzodkiewki a nawet papryki czy pomidorów. Dysponując własnym ogrodem, można nastawić się na bardziej wymagające warzywa, krzewy i drzewa owocowe. Świetnym rozwiązaniem może okazać się inwestycja w szklarnie ogrodowe.

Uprawa warzyw w szklarniach ogrodowych

Seniorzy muszą uważać na to co jedzą. Ich posiłki powinny być wartościowe, bogate w witaminy i minerały. Nie mogą oni sobie pozwolić na jedzenie byle czego. Własne, ekologiczne warzywa i owoce świetnie wpłyną na zdrowie emeryta. Szklarnie ogrodowe pomogą seniorowi w zapewnieniu sobie świeżych warzyw przez wiele miesięcy w ciągu roku. Dzięki szklarni rośliny wzrastają o wiele szybciej a także dłużej obradzają. W szklarniach można uprawiać niemal każde warzywo. Świetnie do tego celu nadadzą się pomidory, papryka, ogórki czy marchew. Szklarnie ogrodowe to także rewelacyjne wyjście, gdy senior uwielbia sadzić kwiaty. Wysoka temperatura i wilgoć zapewniają idealne warunki do uprawy róż lub chryzantem.

Warto jednak pamiętać, by szklarnia nie była ogromnych rozmiarów i nie przysporzyła emerytowi zbyt dużo pracy. Codzienne plewienie mogłoby niekorzystnie wpłynąć na stawy czy kręgosłup seniora. Ważne, by zajęcie takie dawało radość i możliwość aktywnego spędzania czasu a nie powodowało zbyt dużą ilość obowiązków. Umiarkowana aktywność fizyczna na świeżym powietrzu z pewnością przyniesie seniorowi wiele korzyści zdrowotnych a także radości w doglądaniu własnych upraw.