Trendy oświetleniowe w kuchni – co jest modne i wygodne?

Kuchnia to miejsce wyjątkowe, które powinno być zaaranżowane przytulnie i z dbałością o każdy detal. To tutaj przygotowuje się posiłki, je wspólnie z rodziną obiady i prowadzi rozmowy przy stole. Zadbaj więc o to, aby kuchnia była urządzona ze smakiem, który łączy się ze swobodą aranżacyjną i praktycznością.

Lampy sufitowe od kuchni – jak dobrać funkcjonalne oświetlenie?

Oświetlenie kuchenne spełnia niezwykle ważne zadania. Chodzi tu nie tylko o centralne lampy sufitowe do kuchni, które równomiernie rozprowadzają światło, ale też o lampki funkcyjne. Przede wszystkim dobierz każdą z nich do stylu wnętrza. Kolorystyka i kształt to bardzo ważne elementy, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Kolejna kwestia to kubatura wnętrza. W mniejszym pomieszczeniu lampy sufitowe do kuchni nie mogą być za duże. Natomiast w kuchniach z niskimi sufitami lampy na długich linkach w ogóle się nie sprawdzą. Jeśli jednak masz sporą kuchnię, wtedy możesz sobie pozwolić, na większą liczbę lamp oraz na większe gabaryty. Szczególnie nad stołem warto umieścić dwie lub trzy lampy sufitowe do kuchni, które doświetlą strefę blatu. Mogą to być np. lampy na linkach lub stonowane formalnie plafony.

Praktyczne i stylowe doświetlenie

Oprócz lamp sufitowych do kuchni jest mnóstwo innych mniejszych lampek, np. kinkietów czy oczek świetlnych, które precyzyjnie doświetlą wnętrze. Najczęściej mocuje się je w strefie kuchenki, blatu roboczego, zlewozmywaka i stołu. Dzięki skierowaniu strumienia światła w konkretne miejsce masz pewność, że będzie ono wystarczająco jasne.

Bardzo często montuje się również lampy, które dają miękkie i rozproszone światło odbite od sufitu. Takie oświetleniowe triki mają miejsce najczęściej w strefie wnęk w górnych częściach ścian oraz w podwieszanych sufitach, a także w górnych szafkach.

Oczywiście światło kuchenne spełnia też zassanie dekoracyjne. Wystarczy je umiejętnie ustawić, aby spełniało dwa ważne zadania: tworzyło nastrój i oświetlało.