Szklarnia, tunel czy inspekt?

Samodzielna uprawa owoców i warzyw przynosi bardzo wiele korzyści. Otrzymujemy w ten sposób świeże produkty i mamy pewność, że są one zdrowe, a dodatkowo możemy rozwijać swoją pasję ogrodniczą. Aby zwiększyć plony, możemy zainwestować w jedno z rozwiązań – szklarnię, tunel lub inspekt.

Szklarnia ogrodowa – jakie są jej zalety i wady?

Uprawa roślin w szklarni ogrodowej to metoda, która staje się coraz bardziej popularna. Dzięki niej możemy znacznie przedłużyć okres wegetacji warzyw i owoców, co umożliwi nam przez długi czas w roku cieszyć się świeżymi plonami. Zdecydowaną zaletą szklarni jest to, że możemy ją ogrzewać. To pozwoli uprawiać nawet najbardziej egzotyczne, wyjątkowo ciepłolubne gatunki roślin. Pamiętajmy jednak, że takie rozwiązanie jest dość drogą inwestycją. Jeśli mamy odpowiednie środki, zdecydowanie warto się taką opcją zainteresować. Dzięki temu nasze rośliny nie będą aż tak narażone na wahania temperatur, które w naszym klimacie potrafią być naprawdę spore, nawet w okresie letnim. Nieco tańsza będzie szklarnia ogrodowa nieogrzewana. Możemy zakupić gotową konstrukcję, jednak jeśli chcemy nieco zaoszczędzić, wówczas warto zastanowić się nad samodzielnym zbudowaniem w naszym ogrodzie szklarni. Możemy to zrobić nawet ze starych okien, które nie byłyby przydatne do niczego innego.

Czy warto inwestować w tunel w ogrodzie?

Tunel, podobnie jak szklarnia ogrodowa, jest rozwiązaniem, które pozwoli przedłużyć nam okres wegetacji roślin. Jest to opcja tańsza, choć równie skuteczna. Należy pamiętać jednak, że w szklarni możemy zastosować wcześniej wspomniane ogrzewanie, natomiast w tunelu nie będzie to możliwe. Foliowy tunel można zakupić w różnych rozmiarach. Najlepiej zainwestować w taki, który wyposażony jest w specjalne uchylne okienka. Dzięki temu będziemy mogli regulować temperaturę, jaka panuje w jego wnętrzu – w upalne dni bowiem może się okazać, że klimat będzie nawet za bardzo tropikalny, ponieważ promienie słoneczne są jeszcze bardziej podsycane przez warstwę folii. Tunel może być niezbyt dobrą opcją dla osób, które w swoim ogrodzie cenią sobie wystrój. Rzadko kiedy da się go bowiem dobrze wkomponować w zielony krajobraz. Możemy jednak usytuować go na przykład w ogrodzie za domem, gdzie nie będzie aż tak widoczny.

Inspekt w ogrodzie – czy jest przydatny?

Inspekt to kolejna dobra opcja dla miłośników ogrodnictwa. Dzięki niemu również możemy znacznie poprawić jakość oraz liczebność naszych plonów. Jest on jednak zdecydowanie mniejszą konstrukcją niż szklarnia ogrodowa czy tunel foliowy. Z jednej strony może być to zaleta, a z drugiej wada – z łatwością będziemy mogli go ukryć, jeśli zależy nam na pięknym wystroju naszego ogrodu, jednak jednocześnie nie będziemy w stanie uprawiać tam zbyt wielu roślin, a już na pewno nie zbyt dużych. Z pewnością jednak rozwiązanie to będzie dużo tańsze niż postawienie w przydomowym ogródku szklarni.