Swetry z jakiego materiału są najlepsze?

Kupując ubrania, warto zwracać uwagę nie tylko na ich wygląd, ale także na materiał, z którego są wykonane. Wpływa to znacząco na trwałość, a także codzienną eksploatację, nie ważne, czy są to długie swetry, czy zwykłe koszulki.

Przemysł odzieżowy jest aktualnie bardzo rozwinięty. Na rynku funkcjonują tysiące firm, które konkurują za sobą o klientów. Korzystają one z bardzo zróżnicowanych materiałów, które różnią się między sobą właściwościami. Zaopatrując się w długie swetry i oczekując od nich określonych właściwości, warto dobrze przyjrzeć się metce i sprawdzić, z czego konkretny model został wyprodukowany. Bardzo istotnie wpływa to na finalną jakość produktu i jest nawet ważniejsze od tego, z jaką dokładnością element odzieży został wykonany.

Swetry z tkanin i dzianin naturalnych

Do produkcji odzieży najczęściej używa się naturalnych surowców. Ze względu na bardzo dynamiczny rozwój branży, na rynku pojawiły się jednak materiału sztuczne i syntetyczne, które mają zupełnie odmienne parametry. Długie swetry najlepiej jest kupować z materiałów naturalnych, takich jak bawełna, wełna lub kaszmir. Są one najbardziej trwałe i o wiele trwalsze od syntetycznych zamienników. Różnią się jednak od nich także właściwościami. Naturalne tkaniny mają o wiele lepsze właściwości termoizolacyjne, co sprawia, że lepiej ogrzewają niż sztuczne zamienniki. W praktyce oznacza to, że nawet cienki wełniany sweter jest w stanie lepiej zatrzymać ciepło, niż gruby sweter z akrylu lub innego nienaturalnego materiału. Naturalne materiały mają też bardzo istotną zaletę, jaką jest przepuszczalność wilgoci i pary wodnej. Oznacza to, że pomiędzy materiałem, a skórą panują optymalne warunki, gdyż nie tworzy się specyficzne środowisko, które byłoby optymalne do rozwoju bakterii, tak jak w przypadku noszenia odzieży z tkanin sztucznych. Jest to istotne, chociażby ze względy na dbałość o higienę.

Naturalne tkaniny i dzianiny odznaczają się także o wiele lepszym wyglądem i na pierwszy rzut oka można rozpoznać różnicę w wykorzystanym surowcu. Układają się na ciele o wiele lepiej, a także łatwiej zadbać o ich czystość.

Dlaczego używa się sztucznych tkanin?

Kupując długie swetry lub dowolną, inną odzież należy dobrze przestudiować metkę. Producenci odzieży często używają do produkcji materiałów naturalnych, które są jednak łączone z domieszkami tkanin sztucznych lub syntetycznych. Taki manewr powoduje znaczną utratę trwałości i sprawia, że nie tylko odzież o wiele szybciej się niszczy, ale także nie spełnia już tak wysokich kryteriów dotyczących wyglądu. Nawet w dotyku taki materiał jest już nieco inny, niż bazujący w stu procentach na naturalnych tkaninach i dzianinach. Niestety producenci coraz częściej stosują mieszanki ze względu na to, że sztuczne tkaniny są o wiele tańsze w produkcji, a także relatywnie łatwe w obróbce, co skraca proces produkcji. Niekiedy warto jednak dopłacić więcej, aby mieć produkt wyższej jakości, który w praktyce nie musi okazać się droższy, gdyż będzie o wiele trwalszy.