Słodzone napoje gazowane- dlaczego warto z nich zrezygnować?

Picie słodzonych napojów gazowanych jest przyjemne i niestety uzależnia. O ile sporadyczne wypicie szklanki napoju nie będzie powodowało negatywnych skutków, to ich regularne picie może nawet skrócić życie. Zamiana słodkich napojów gazowanych na czystą wodę pozytywnie wpływa na zdrowie.

Słodkie napoje powodują otyłość i choroby układu krążenia.

Napoje gazowane są źródłem cukrów prostych, sztucznych barwników, konserwantów oraz dwutlenku węgla. W szklance napoju może znajdować się nawet 4- 5 łyżeczek cukru. Pomimo że cukier jest ważnym składnikiem energetycznym, trzeba go przyjmować jak najmniej, by zachować zdrowie i długie życie. Picie słodzonych, gazowanych napojów regularnie i w dużych ilościach powoduje otyłość, cukrzycę, nadciśnienie oraz choroby sercowo- naczyniowe. Badania wykazały, że osoby, które zastąpiły słodkie napoje wodą, zauważyły spadek cholesterolu oraz utratę masy ciała.

Bóle brzucha, wzdęcia i zgaga.

Napoje gazowane charakteryzują się buzującymi bąbelkami, to oznacza, że mają w składzie dwutlenek węgla. To dlatego spożywanie gazowanych napojów nasila dolegliwości żołądkowe- wzdęcia, gazy, ból brzucha, czy zgagę. Pieczenie w przełyku i cofanie się treści pokarmowych wiąże się z koniecznością przyjęcia środka hamującego wydzielanie kwasu solnego w żołądku np. Polprazol max, Nolpaza Control, Pantoprazol. Jednak używając w dalszym ciągu napojów gazowanych każdego dnia, problem ze zgagą i bólami żołądka nie zakończy się pomyślnie. Skutkiem mogą być wrzody żołądka, a także problemy z trzustką.

Zwiększa się ryzyko wystąpienia nowotworów.

Wzrost poziomu glukozy we krwi, który jest spowodowany piciem słodzonych napojów, zwiększa ryzyko powstania nowotworu trzustki. Dotyczy to zwłaszcza napojów słodzonych fruktozą. Warto podkreślić, że ryzyko raka trzustki zwiększa się dwukrotnie, a jest to jeden z najniebezpieczniejszych nowotworów na świecie. Stosowanie słodkich napojów, a w szczególności napojów energetyzujących zwiększa również ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty i raka piersi.

Utrata minerałów również skutkiem picia napojów słodzonych i gazowanych.

W napojach gazowanych zawarte są kwasy, mi.n kwas fosforowy, który wiąże związki magnezu, wapnia oraz cynku i ułatwia ich usunięcie z organizmu. Cukier i kofeina sprzyja wypłukiwaniu minerałów z organizmu, ponieważ mają właściwości moczopędne. Wraz z moczem usuwane są bardzo duże ilości minerałów, a to może skutkować odwodnieniem organizmu, zwłaszcza jeśli w tym czasie do organizmu nie jest dostarczana woda. Niestety słodzone napoje, tak jak inne produkty zawierające cukier silnie uzależniają, dlatego najlepiej zrezygnować z nich całkowicie.