Olejek różany i jego niezwykłe właściwości

Olejek różany zalicza się do grupy najdroższych olejków zapachowych na świecie. Jest to uwarunkowane bardzo skomplikowanym procesem jego produkcji. Olejek różany powstaje z płatków róży damasceńskiej, która uprawiana jest na terenie Bułgarii. Jakimi niezwykłymi właściwościami wyróżnia się olejek różany? Jakie posiada zastosowanie?

 

Olejek różany – proces produkcji i właściwości

Olejek różany jest najcenniejszym olejkiem eterycznym na świecie. Powodem tak wysokiej ceny jest fakt, iż jeden kilogram tego drogocennego płynu uzyskiwany jest aż z pięciu ton kwiatów róży, które są zbierane tylko raz w roku o poranku. Olejek różany w swoim składzie zawiera wiele zbawiennych dla skóry substancji. Wykazuje on działanie uspokajające, przeciwbólowe, posiada właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne. Dodatkowo jest jednym z najbardziej znanych i cenionych afrodyzjaków.

Olejek różany rekomendowany jest przy silnych i przewlekłych bólach migrenowych, łagodzi nudności powstałe na przykład w wyniku choroby lokomocyjnej oraz objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Tylko niewiele olejków eterycznych może łagodzić oparzenia powstałe na skutek promieniowania radioaktywnego – to właśnie olejek różany posiada tą cechę.

Ponadto olejek różany jest dość popularnym elementem wielu kosmetyków do ciała przeznaczonych do pielęgnacji cery suchej. Wykazuje on działanie łagodzące podrażnienia, przywraca elastyczność skóry, działa odmładzająco oraz regeneruje. W kosmetykach przeznaczonych do cery trądzikowej olejek różany ma za zadanie leczyć wszelkie zmiany zapalne skóry, rozjaśnić przebarwienia, normalizować gruczoły łojowe, a także redukować blizny potrądzikowe.

Ponadto olejek z płatków róży damasceńskiej jest jednym z najsilniejszych i najpopularniejszych afrodyzjaków. Zaleca się go osobą cierpiącym na problem obniżonego libido – opiniujący ten produkt konsumenci twierdzą, iż kilka kropel olejku różanego w sypialni działa pobudzająco oraz zwiększa ochotę na seks.

Olejek różany – zastosowanie

Czysty olejek różany, pomimo wysokiej ceny, cechuje się niezwykłą wydajnością. W takiej postaci może być stosowany do:

  • Masażu,
  • Kąpieli,
  • Aromaterapii,
  • Jako składnik kosmetyków drogeryjnych,
  • Jako składnik kosmetyków domowych.

Pomimo tylu cudownych cech, nie zaleca się stosowania olejku różanego przez osoby uczulone, kobiety w ciąży, mamy karmiące piersią oraz dzieci poniżej 7 roku życia. W jego składzie znajduje się eugenol, który może silnie uczulać, tak więc mamy oraz przyszłe mamy nie powinny stosować tej substancji.