Niska wanna czy otwierany model – jaka wanna dla seniora?

Wraz z wiekiem sprawność ruchowa staje się znacznie ograniczona. Sprawia to, że konieczne są gruntowne zmiany w domowym zaciszu. Modyfikacje dotyczą przede wszystkim kuchni oraz łazienki. Wanna dla seniora to jeden z kluczowym elementów umożliwiających samodzielną pielęgnacją i higienę u osób w podeszłym wieku.

Jaki model wanny sprawdzi się najlepiej?

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzysta się kilkanaście razy dziennie. Każdy człowiek bez względu na wiek, właśnie tam stawia swoje pierwsze kroki o poranku. Aby korzystanie z pomieszczenia kąpielowego nie wiązało się ze sporymi utrudnieniami, należy go dobrze przygotować. Wanna dla seniora może być zarówno niska, jak i mieć otwierane drzwiczki. Obie cechy zdecydowanie ułatwiają wchodzenie i wychodzenie, gdyż kąpiel mimo dodatkowych lat, cały czas powinna sprawiać przyjemność. Wybór wanny w większości przypadków jest uwarunkowany powierzchnią łazienki, jednak przed zakupem trzeba upewnić się, że jest to model bezpieczny i komfortowy. Obie cechy sprawiają, że osoba mimo starszego wieku bądź pewnej niepełnosprawności jest w stanie korzystać z wanny samodzielnie. Kąpiel jest bardzo intymną czynnością, dlatego bez względu na upływ lat, starsi ludzie nie chcą prosić o pomoc. Jest to bardzo ważne dla zachowania zdrowia psychicznego i komfortu.

Wanna dla seniora nie może być wysoka, a do tego jej ścianki nie powinny zbyt bardzo wykraczać poza poziom siedziska. Ta cecha sprawdzi się przede wszystkim u osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Przemieszczanie się pomiędzy jednym a drugim miejscem nie będzie dostarczało większych problemów. Przyjmuje się, że krawędzie boczne nie powinny być wyższe niż 60 cm (wlicza się do tego wysokość nóżek). Jeśli starsza osoba jest stosunkowo sprawna fizycznie, niska wanna jest dobrym rozwiązaniem. Dodatkowo można ją wzbogacić ją o schodki czy drabinkę, które ułatwią wchodzenie. W przypadku takiego rozwiązania istnieje duże ryzyko poślizgnięcia się, a to za sprawą rozchlapywanej wody. Dlatego warto zdecydować się na maty antypoślizgowe oraz specjalny parawan, które znacznie zmniejszą ryzyko upadku i groźnej kontuzji. Wanna dla seniora może zostać zamontowana poniżej poziomu podłogi, jednak wiąże się to z wieloma pracami wykonanymi w pomieszczeniu kąpielowym. W sytuacji, kiedy osoby starsze mają trudności z poruszaniem się, warto rozważyć nabycie modelu z otwieranymi drzwiczkami.

Wanna z otwieranymi drzwiczkami

Wanna dla seniora, która posiada otwierane drzwiczki to najlepsze rozwiązanie na jakie można się zdecydować. Używa się jej niemalże tak samo jak kabiny prysznicowej. Krawędź nie zostaje obniżona, dlatego problem rozchlapywania wody znika, co stanowiło spory problem w innych modelach. Osoby w starszym wieku mogą kąpać się w pozycji stojącej, siedzącej oraz leżącej – najważniejsze, żeby było im wygodnie. Prezentowany model posiada głębokie wycięcie przeznaczone na drzwi, dzięki czemu w trakcie wchodzenia oraz wychodzenia, nie trzeba wysoko podnosić nóg. Wanna z otwieranymi drzwiczkami ma wyprofilowane ścianki, dzięki czemu ryzyko upadku jest niewielkie. Warto wspomnieć o dobrej jakości zawiasach oraz uszczelkach, które występują w takich produktach. Daje to gwarancję wytrzymałości oraz zmniejsza ryzyko uszkodzenia.

Wanna dla seniora z otwieranymi drzwiczkami może powstać z bardzo trwałego materiału, jakim jest akryl. Słynie z tego, że dłużej utrzymuje temperaturę wody, co sprawia, że kąpiel jest bardzo przyjemna. nie rysuje się oraz jest bardzo trwały, dlatego jest rozwiązaniem, które będzie służyć przez długie lata. Nietrudno zachować czystość w przypadku tego rodzaju wanny. Wystarczy odpowiedni środek do czyszczenia i gąbeczka.