Zaburzenia żołądkowo-jelitowe to, przede wszystkim wzdęcia, zaparcia, zgaga oraz biegunka. Za główne przyczyny ich powstania uważa się przede wszystkim niewłaściwą dietę oraz siedzący tryb życia. W przypadku, gdy poważniejsze objawy przedłużają się oraz towarzyszą im inne dolegliwości, zaleca się skonsultować z lekarzem, gdyż mogą stać za nimi poważniejsze choroby.

Nudności i inne dolegliwości żołądkowo-jelitowe

Dolegliwości żołądkowo-jelitowe towarzyszą różnym schorzeniom, z których niektóre mogą prowadzić do poważnych konsekwencji i wymagać pomocy lekarza. Najczęściej jednak są objawem niewłaściwego trawienia i związanego z nim uczucia nudności, a przyczyny to zazwyczaj złe nawyki żywieniowe. Czasem z takimi dolegliwościami można poradzić sobie samemu, np. zmieniając dietę oraz styl życia na bardziej aktywny.

Nadkwaśność (nadkwasota) i zgaga – co to jest?

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe mogą objawiać się uczuciem zgagi. To dobrze nam znane palenie w przełyku, czasem również ból za mostkiem, nieprzyjemny zapach w ustach oraz odbijanie się czy nudności. Pojawia się szczególnie intensywnie po dłuższym leżeniu lub po jedzeniu. To kwaśna zawartość żołądka, która cofa się w kierunku przełyku, dając owe nieprzyjemne objawy. Zgaga przeważnie towarzyszy nadkwasocie żołądka. Nadkwaśność oznacza, iż w żołądku znajduje się zbyt duża ilość kwasu solnego, którego nie są już w stanie zneutralizować mechanizmy obronne błony śluzowej. Przejawia się zwykle pieczeniem i bólem w żołądku oraz uczuciem pełności. Nieleczona może przyczynić się do powstania zapalenia błony śluzowej żołądka, wrzodów i nadżerek, a nawet do raka żołądka.

Wzdęcia – co warto o nich wiedzieć?

Wzdęcia najczęściej objawiają się uczuciem ucisku w brzuchu, pełności, zwiększonym oddawaniem gazów, a czasem skurczami podbrzusza. Te niezbyt przyjemne dolegliwości powstają najczęściej po zjedzeniu obfitego posiłku. Ich powodem jest nagromadzenie się w jelitach dużych ilości gazów, które powstają w naszym organizmie w naturalny sposób podczas procesu przemiany materii. Produkowane w nadmiarze, niewłaściwie transportowane i niedostatecznie wydalane prowadzą do opisanych wyżej uciążliwych symptomów.

Zaparcia – ogólna charakterystyka

Kłopoty z wypróżnianiem się przytrafiają się, od czasu do czasu, każdemu. Mniej niż trzy w tygodniu powinny skłonić do zastanowienia się nad powodem takiego stanu rzeczy. Wśród najważniejszych jest picie zbyt małych ilości płynów, a także nieracjonalna dieta, w której jest niedostateczna ilość błonnika. Zaparciom sprzyja również siedzący tryb życia. Istnieją również tzw. zaparcia odruchowe powstałe na skutek długotrwałego wstrzymywania wypróżniania. Czasem zaparcia następują w wyniku problemów nerwowych i nadmiernego stresu. Poważniejsze schorzenia, których symptomem mogą być zaparcia, to np. zatrucia, nowotwory i niedrożność jelit.

Previous post 7 sposobów na zgagę
Next post Niska wanna czy otwierany model – jaka wanna dla seniora?