Molestowanie w pracy – co warto wiedzieć?

Molestowanie w pracy mimo rozwoju technologii i obowiązujących przepisów to cały czas spory problem. Statystyki wskazują, że zmaga się z nim nawet co 5 pracownik. Przez określenie molestowanie rozumie się dotykanie, poklepywanie, pożądliwe gesty oraz spojrzenia, a także przemoc seksualną.

Co to jest molestowanie?

Określenie molestowanie oznacza wszystkie zachowania o podłożu seksualnym, które są wbrew woli jednej ze stron. Podejmowane działania przyczyniają się uczucia zagrożenia, złości, upokorzenia albo bezsilności. Molestowanie sprawia, iż pojawiają się problemy w wykonywaniu powierzonych obowiązków, pracownik nie jest w stanie normalnie funkcjonować zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym, co jest uwarunkowane stresem i doświadczeniami, które przeżywa.

Za molestowanie uważa się nie tylko kontakt fizyczny, ale również niesmaczne żarty i aluzje, uwagi związane z wyglądem i niedwuznaczne propozycje. W praktyce bardzo często zaczyna się od molestowania werbalnego, słownego, a później dochodzą do tego czyny. Pracownik nie może godzić się na takie zachowanie, gdyż jest chroniony przepisami prawa. W przypadku wystąpienia chociażby jednego z wymienionych zachowań i sytuacji należy zwrócić się o pomoc do specjalisty z zakresu prawa. Szukając prawnika, warto sprawdzić ofertę tej kancelarii https://www.adwokat-cyranski.com/adwokat-prawo-pracy-lodz. Adwokat przedstawi dostępna rozwiązania, podpowie, jak postępować i zgromadzić dowody wymagane w sprawie, a także poprowadzi przez zawiłości procesu karnego.

Jakie są formy molestowania seksualnego w pracy?

Molestowanie w pracy to poważny problem i zdarza się wielu zakładach. Bardzo często ma miejsce na wyższych stanowiskach, kiedy różne formy aktywności seksualnej przyczyniają się do uzyskania awansu, podwyżki albo możliwości zatrudnienia. Wielokrotnie jest ono łączone z groźbami, czyli pracownik otrzymuje informację, iż nie godząc się na stosunek, straci pracę.

Molestowanie typu wrogie środowisko oznacza niepożądane zainteresowanie seksualne w formie adoracji, zachowań werbalnych, dotykania ciała, komentarzy i żartów o podtekście seksualnym i inne.

Molestowanie może być uwarunkowane także przynależnością do danej płci, w której występuje agresja ściśle związana z płcią ofiary, nie musi występować tutaj podtekst seksualny. W praktyce oznacza to bardzo często obraźliwe komentarze o zdolnościach albo ich braku w stosunku do płci przeciwnej.

Previous post Samodzielne układanie płytek podłogowych – Najważniejsze wskazówki
Wielofunkcyjność koców bawełnianych - nie tylko do ogrzewania Next post Wielofunkcyjność koców bawełnianych – nie tylko do ogrzewania