Medyczne zastosowanie widłaka goździstego

Widłak goździsty to cenny surowiec zielarski. Cechuje się działaniem moczopędnym i oczyszczającym drogi układu moczowego. Wspomaga leczenie artretyzmu, reumatyzmu, zaparć czy hemoroidów. Surowiec zielarski stanowi pyłek, choć wykorzystywane jest również całe ziele. Jakie jest medyczne zastosowanie widłaka goździstego?

Widłak goździsty – ogólna charakterystyka

Widłak goździsty jest rośliną znaną z właściwości leczniczych oraz z ludowych przesądów. Według jednego z nich zawieszenie pod stropem pędów tej rośliny w święto Bożego Ciała chroni przed siłami nieczystymi. Obecnie widłaka używa się w leczeniu chorób skóry, dróg moczowych, wątroby oraz zaburzeń menstruacyjnych. Widłak goździsty (z łac. Lycopodium clavatum) jest gatunkiem rośliny zaliczanej do rodzaju widłak i rodziny widłakowatych. Ma kosmopolityczny charakter, tj. szeroki zasięg geograficzny występowania. Widłak porasta najczęściej tereny znajdujące się w obszarze klimatu umiarkowanego. Spotkać go można na wrzosowiskach, torfowiskach, w lasach iglastych i mieszanych, w suchych borach. Stanowi również górskie piętro kosodrzewiny. Widłak goździsty jest również określany jako widłak babimór, niedźwiedzia łapa, warkocznica, pies świętego Jana. Roślina wyglądem przypomina mech.

Właściwości lecznicze widłaka goździstego

Pyłek stosowany jest zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. W pierwszym przypadku wykorzystywany jest w leczeniu zmienionej chorobowo skóry. Posypuje się nim rany, wypryski, liszaje. Sprawdza się przy egzemie, łuszczycy, w stopie cukrzycowej oraz odleżynach czy jako posypka pielęgnacyjna dla dzieci. Pyłek widłaka goździstego stosowany wewnętrznie wykazuje takie właściwości, jak:

  • Działa moczopędnie oraz dezynfekuje drogi moczowe;
  • Przeciwdziała tworzeniu się piasku nerkowego i powstaniu kolki nerkowej;
  • Łagodzi stany zapalne i marskość wątroby, a nawet wspiera leczenie nowotworów wątroby;
  • Uśmierza dolegliwości bólowe podczas menstruacji oraz zwalcza ich zaburzenia, rozluźnia mięśnie gładkie;
  • Wykazuje zdolność do tamowania krwi;
  • Łagodzi objawy nocnych duszności.

Jakie jest zastosowanie widłaka goździstego?

Poza pyłkiem zastosowanie ma także ziele widłaka goździstego, z którego sporządza się napary. W tym celu należy jedną łyżeczkę surowca zalać jedną szklanką przegotowanej wody o temperaturze 96 stopni Celsjusza, po czym odstawić pod przykryciem do zaparzenia na 10-15 minut. Herbata z widłaka zalecana jest w łagodzeniu objawów reumatyzmu i artretyzmu, jak również w schorzeniach wątroby i dróg moczowych. Co więcej, zwalcza problem zaparć i wspomaga leczenie hemoroidów, tj. żylaki odbytu. Napar z widłaka goździstego można zastosować do przygotowania okładów. Z tego ziela przygotowuje się poduszeczki, które znalazły zastosowanie w łagodzeniu dolegliwości towarzyszących skręceniu kończyn, kurczów łydek czy stóp. Ich przygotowanie nie jest wcale trudne. Wystarczy do niewielkiego lnianego woreczka wsypać suszony widłak, a kolejno przykładać go przez noc na bolące miejsce.