Zatrucie pokarmowe wywołują najczęściej bakterie, toksyny, a także wirusy i pasożyty, znajdujące się w pożywieniu. Przyczyną tego zjawiska jest zwykle nieprzestrzeganie zasad higieny i terminów przydatności do spożycia lub nieprawidłowe przechowywanie produktów. Na które produkty trzeba zwrócić szczególną uwagę?
Surowe mleko, soki oraz jaja wywołują zatrucia pokarmowe.
Trzeba mieć na uwadze, że kupowanie niepasteryzowanych produktów takich jak: mleko, soki owocowe, czy warzywne mogą być przyczyną zatrucia pokarmowego. Procesy pasteryzacji mają na celu wyniszczenie nawet do 99% bakterii obecnych w tych produktach. Niepasteryzowane mleko, czy soki mogą być źródłem bakterii E. Coli, która może być odpowiedzialna za zatrucie. Objawami zatrucia tą bakterią są: wymioty, biegunka, silne bóle brzucha, gorączka, bóle głowy oraz zawroty głowy. Należy również zwracać uwagę na jaja, które mogą być zakażone poprzez odchody kur. Aby pozbyć się bakterii salmonelli, przed spożyciem jajek, zalecane jest sparzenie skorupek gorącą wodą.
Konserwy, tatar i niedogotowane mięso źródłem zakażeń.
Nie należy spożywać konserw przeciekających, brzydko pachnących, pochodzących z wybrzuszonej puszki, ponieważ może to oznaczać, że rozwijają się w niej pałeczki jadu kiełbasianego. Zatrucie jadem kiełbasianym występuje rzadko, jednak stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Surowe mięso np. w postaci tataru może być źródłem zakażenia bakterią E. Coli, która zamieszkuje jelito grube bydła. Dlatego tatar najlepiej spożywać tylko ze znanego źródła. Trzeba również zwrócić uwagę na mięso niedosmażone, czy niedogotowane, które może być źródłem bakterii salmonelli.
Zielone warzywa, owoce również mogą zaszkodzić.
Bakterią E. Coli można zarazić się poprzez warzywa, szczególnie te zielone np. szpinak. Jest to możliwe, gdyż w większości upraw stosowane są sztuczne nawozy. To dlatego należy dokładnie myć warzywa przed spożyciem. Na powierzchni owoców i warzyw mogą również znajdować się bakterie z grupy Listeria monocytogenes, które wywołują chorobę zakaźną listeriozę, szczególnie groźną dla ciężarnych. Dlatego bardzo ważne jest mycie owoców i warzyw, a cytrusy warto sparzyć wrzątkiem.
Bóle brzucha u dzieci- czy to może być zatrucie?
Bóle brzucha u dzieci mogą mieć różne przyczyny, jednak gdy dodatkowo pojawia się gorączka, wymioty lub biegunka, które nie ustają w ciągu 48 godzin, należy zgłosić się do pediatry. Zakażenie bakterią pochodzącą z żywności u dziecka może mieć poważne skutki, dlatego nie wolno bagatelizować żadnego niepokojącego objawu. Trzeba mieć na uwadze również fakt, że bóle brzucha u dzieci oraz zatrucie pokarmowe może być skutkiem zjedzenia gotowych kanapek lub gulaszu mięsnego w szkolnej stołówce, które były nieprawidłowo przechowywane lub przygotowywane przez osobę będącą nosicielem bakterii.