Codzienna aktywność fizyczna jest wskazana, aby zachować dobrą kondycję oraz przeciwdziałać wielu chorobom. Jednak sport bardzo często wiąże się kontuzjami i urazami, które zdarzają się najczęściej po długiej przerwie od sportu lub są wynikiem wypadku, lub niewłaściwie przygotowanego sprzętu.
Przyczyny kontuzji wśród rowerzystów i kolaży.
Głównymi przyczynami kontuzji wśród rowerzystów i kolaży jest niewłaściwie dopasowany sprzęt, nieodpowiednie ubranie oraz zła technika jazdy. Często zdarza się, że rowerzysta nie jest dobrze przygotowany do jazdy, np. wybiera się w długą trasę po długiej przerwie bez żadnych treningów i utrzymywania zdrowej diety. Problemem jest również brak odpoczynku i regeneracji po zakończeniu jazdy na rowerze. Organizm niestety nie jest symetryczny, dlatego wszelka nierównowaga mięśniowa lub różnica w długościach kończyn dolnych, czy górnych, może skutkować kontuzją. Równie często przyczynami urazów i kontuzji są po prostu wypadki.
Jak zapobiegać wszelkim urazom i kontuzjom jeżdżąc na rowerze.
Bez względu na to, czy jazda na rowerze jest jedynie traktowana jako rekreacja, czy sport wyczynowy należy używać kasku podczas jazdy. Niestety wielu rowerzystów nie używa kasku, który w razie upadku może uratować życie. Poza tym należy stale doskonalić swoje umiejętności- czasem, aby uniknąć zderzenia, potrzebne są dobre umiejętności panowania nad rowerem. Ważne jest również. by dopasować rower do swojej sylwetki. Podczas jazdy kręgosłup powinien być wyprostowany, więc należy odpowiednio dostosować wysokość kierownicy oraz siodełka. Przy pedałowaniu kolana nie powinny być za bardzo prostowane ani zginane, by zbyt nie obciążać kolan. Nieprawidłowo ustawiony lub dobrany rower może być przyczyną bólu szyi, nadgarstków, ramion, pleców i bólu kolan.
Aby zapobiegać kontuzjom rowerowym, zaleca się również uprawianie treningu siłowego oraz rozciągania, ponieważ słabe mięśnie, więzadła i ograniczona ruchomość stawów zwiększają ryzyko wystąpienia urazów. Nie wolno również zapominać o rozgrzewce.
Jak postępować w przypadku kontuzji?
W przypadku podejrzenia złamania lub zwichnięcia trzeba unieruchomić kończynę i wezwać pomoc. Gdy mamy do czynienia ze stłuczeniami, warto zastosować okłady z lodu lub sody oczyszczonej, a także używać środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, np. Olfen żel, Ibalgin Sport, Ibuprom Sport żel. Konieczny jest również odpoczynek i powstrzymanie się od uprawiania jakiegokolwiek sportu. Jeżeli ból w ciągu dwóch dni nie mija, należy skonsultować się z lekarzem. Krwawiące rany należy zaopatrzyć w miejscowy opatrunek, a jeśli krwawienie jest silne, należy zgłosić się do szpitala. Jeżeli w wyniku upadku pojawiają się mdłości, bóle głowy, czy krwotoki, może to świadczyć o urazach wewnętrznych lub wstrząsie mózgu, więc konieczne jest zgłoszenie się do lekarza. W przypadku kontuzji można wykonywać taki rodzaj aktywności, który nie obciąży okolicy kontuzji.