Karnozyna – eliksir młodości w twoich mięśniach

Teoretycznie wraz z rozwojem cywilizacji i technologii jakość naszego życia powinna się znacznie poprawiać. Tymczasem jesteśmy w stanie wyleczyć kiedyś śmiertelne schorzenia, a na co dzień niszczą nas własne osiągnięcia. Czy istnieje eliksir młodości, który pozwoli nam sobie z tym poradzić?

Dlaczego starzejemy się coraz szybciej?

Jeszcze niedawno mówiło się o tym, że będziemy żyli coraz dłużej. Medycyna się rozwija. Mam powszechny dostęp do leków i żywności. Nic nie stoi na przeszkodzie, by żyć długo i szczęśliwie. Na pewno? Coraz częściej podnosi się fakt, że to pokolenie, przy którym mówiło się, że będziemy długowieczni, właśnie wymiera. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że krótko po nim, odchodzą ich dzieci, a nie 20-30 lat później. Dlaczego tak się dzieje? W czasach gdy mamy wszystko na wyciągnięcie ręki, to właśnie ta chęć posiadania wszystkiego i pogoń za tym nas zabija. Żyjemy w ciągłym biegu, przewlekłym stresie, co nie jest obojętne dla naszego organizmu, który w efekcie produkuje dużo więcej wolnych rodników. Niestety, to co jest na zewnątrz nas, też nie pomaga nam się z nich oczyścić. Wszechobecne promieniowanie, którego natężenie stale się zwiększa, toksyny, sztucznie produkowana żywność, plastik.

Jak przeciwdziałać procesowi starzenia się?

W celu zahamowania procesu starzenia się musimy zmniejszyć wolnych rodników, które sami produkujemy, zarówno we własnym ciele, jak i w środowisku zewnętrznym. Drugim sposobem jest neutralizacja tych, które już powstały. Do pewnego momentu procesy utleniania i redukcji w naszych organizmach się neutralizują, a mu cieszymy się dobrym zdrowiem. Niestety łatwo doprowadzić do sytuacji, w której procesy utleniania przejmą pałeczkę. Sprzyja temu rozregulowanie rytmu dnia, przetworzona żywność, nadmiar cukru w diecie, przewlekły stres. Przeciwdziałać wolnym rodnikom mają przeciwutleniacze, których całkiem sporo mamy zarówno w środowisku zewnętrznym, jak i wewnątrz nas.

Karnozyna – Twój wewnętrzny eliksir młodości

Karnozyna to jeden z naszych wewnętrznych strażników witalności. Znajduje się w komórkach naszego ciała, które zużywają dużo energii. Łatwo ją więc znaleźć w układzie nerwowym i mięśniach. Pomaga unieszkodliwić zaawansowane produkty glikacji i rozłożyć nieaktywne, ale za to uwalniające wolne rodniki białka. Na szczęście nie musisz już polegać jedynie na jej wewnętrznej produkcji. Zarówno sama karnozyna, jak i jej prekursor beta-alanina jest dostępna w formie suplementu.