Zatoki to kości w naszej czaszce, które są wypełnione powietrzem. To m.in. dzięki im powietrze trafiające do płuc jest ogrzane, oczyszczone i nawilżone. Ich nieprawidłowe działanie kończy się zapaleniem błony śluzowej zatok, które bardzo uprzykrza życie.

Objawy zapalenia zatok

Zapalenie zatok to dość często spotykana dolegliwość, która istotnie wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie. W wyniku obrzęku błony śluzowej i zalegania wydzieliny w jamach zatok mamy trudności z prawidłowym oddychaniem. Z tego powodu gorzej regenerujemy się podczas snu, obniżamy normalną aktywność, nie możemy się na niczym skupić. Praktycznie zawsze zapaleniu zatok towarzyszy silny ból głowy, łzawienie oczu i uczucie zalegania wydzieliny, której nie da się łatwo wydmuchać z nosa.

Zestaw do płukania zatok pomoże w profilaktyce

Choć płukanie zatok większości kojarzy się już z etapem leczenia choroby, to jest to świetny sposób dla osób, które z zatokami mają notoryczne problemy wynikające z innych schorzeń. Zestaw do płukania zatok warto zakupić jeżeli jesteśmy alergikami, mamy krzywą przegrodę międzynosową, dużo czasu spędzamy w pomieszczeniach z suchym powietrzem. Wszystkie te czynniki będą sprzyjały pogorszonemu przepływowi powietrza przez drogi oddechowe. Z tego powodu nawet najmniejszym obniżeniu odporności nasze zatoki zaczynają dawać o sobie znać. Zamiast od razu sięgać po leki obkurczające śluzówkę, warto najpierw spróbować nawilżyć zatoki i rozrzedzić wydzielinę co ułatwi jej ewakuację i zmniejszy ryzyko rozwoju choroby. W celach profilaktycznych do irygacji zatok używaj soli izotonicznej, a nie hipertonicznej. Ta druga nada się do leczenia i udrażniania nosa i zatok.

Leczenia zapalenia zatok

Leczenie zapalenia zatok wymaga cierpliwości i regularności. Nie daj się skusić szybko działającym środkom, po zażyciu których szybko możesz zacząć głęboko oddychać. Niestety ich działanie polega na obkurczeniu i wysuszeniu śluzówki nosa. Choć ulga przychodzi szybko, to długofalowo problem będzie się raczej nasilał niż wyciszał. Przestrzegaj zaleceń na ulotce i wspomagaj się nimi maksymalnie kilka dni, tylko podczas choroby i zrób wszystko, żeby w ciągu tych pary dni wyciszyć stan zapalny. Zestaw do płukania zatok podczas leczenia również może być bardzo pomocny. Przy użyciu soli hipertonicznej obkurczysz śluzówkę co ułatwi oddychanie. Pamiętaj jednak również o nawilżaniu zatok. Bezwzględną zasadą irygacji zatok jest przeprowadzanie płukanki tylko i wyłącznie na oczyszczonym nosie. Irygacja na zapchanych zatokach może być zbyt agresywnym działaniem i doprowadzić do powikłań, jak np. perforacja zatoki, czy zapalenie ucha. W przypadku gdy zapalenie zatok przechodzi w formę przewlekłą i nie radzisz sobie z nim z pomocą domowych sposobów i leków dostępnych bez recepty, koniecznie udaj się do lekarza, który znajdzie przyczynę i dobierze celowaną terapię.

Previous post Jak przygotować ogród do zimy
Next post Higiena zębów z aparatem ortodontycznym