Jak ułatwić odksztuszanie?

Mokry kaszel, zwany również wilgotnym, czy też produktywnym, jest sytuacją, w której kaszel przyczynia się do odkrztuszenia plwociny. Może mieć ona charakter ropny (mieć kolor zielonkawy lub żółtawy i być gęsta) bądź charakter śluzowy (biaława lub przezroczysta). Jak sobie z nim radzić? Jak ułatwić odkrztuszanie?

Mokry kaszel – ogólna charakterystyka

Mokry kaszel pojawia się na skutek podrażnienia receptorów nerwowych ulokowanych w przełyku, jest on następstwem kaszlu suchego. Głównym zadaniem kaszlu mokrego jest oczyszczenie dróg oddechowych z wydzielin. Ten rodzaj kaszlu, w przeciwieństwie do kaszlu suchego, nie cechuje się gwałtownością, a samo odkrztuszanie odbywa się w momencie, gdy chory ma na to ochotę. Kaszel mokry jest bardziej intensywny w godzinach porannych, kiedy po całej nocy w drogach oddechowych znajduje się spora ilość wydzieliny. Przyczyn pojawienia się kaszlu mokrego może być wiele, np. alergia, mukowiscydoza lub infekcja bakteryjna. W trakcie leczenia mokrego kaszlu stosuje się preparaty wykrztuśne, które jednocześnie zmniejszają ilość i rozrzedzają wydzielinę.

Mokry kaszel – objawy

Kaszel mokry, będący następstwem kaszlu suchego, może występować wraz z pojawieniem się wydzieliny z:
• Gardła;
• Oskrzeli;
• Nosa.

Oprócz wyżej wymienionych czynników mogą pojawić się:
• Duszności,
• Drapanie w gardle,
• Ból w klatce piersiowej.

Małe dzieci w trakcie kaszlu wykrztuszają wydzielinę ku górze, gdyż nie posiadają jeszcze zdolności do jej wyplucia, w efekcie połykając ją ponownie. Taka sytuacja negatywnie oddziałuje na żołądek, który zostaje automatycznie podrażniony, przez co może to prowadzić do wymiotów w wyniku kaszlu.

Mokry kaszel – leczenie

Zadaniem kaszlu mokrego jest usunięcie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych, dlatego też nie należy hamować odruchu kaszlowego. Przyjmowanie dużej ilości płynów bądź stosowanie inhalacji na bazie soli fizjologicznej może przyczynić się do ułatwienia odkrztuszania. Ponadto ułożenie się w pozycji sprzyjającej usuwaniu wydzieliny bądź oklepywanie klatki piersiowej może być bardzo pomocne. Pacjentom cierpiącym na mokry kaszel przypisuje się leki wykrztuśne (w formie syropu lub tabletek), natomiast u pacjentów zaintubowanych i dzieci wydzielina jest odsysana.
Leki wykrztuśne oparte są o preparaty mukolityczne (rozrzedzające wydzielinę dzięki niszczeniu mostków disiarczkowych kwaśnych mukoglikoprotein) oraz leki sekreto lityczne powodujące zwiększenie ilości wydzieliny (Korzeń wymiotnicy, benzoesan sodu). Leki wykrztuśne powinny być stosowane tak długo, do póki utrudnione jest odkrztuszanie.