Jak się efektywnie uczyć?

Wiele osób narzeka, że nie potrafi się efektywnie uczyć. Nauka sprawia im problemy, jest męcząca i nieefektywna, Z czasem staje się to przyczyną frustracji, zniechęcenia i porzucenia próby przyswajania wiedzy. Jak zatem uczyć się skutecznie? Kluczowe jest nastawienie – nie można zakładać, że coś nam się nie uda. Potrzebna nam jest motywacja oraz określenie, po co chcemy się czegoś nauczyć. Jeśli nie będziemy widzieli sensu w tym, co robimy, nasza nauka prawdopodobnie nie przyniesie spodziewanych efektów. Aby zacząć efektywnie przyswajać wiedzę, ważna jest organizacja. Zarówno organizacja związana z planowaniem, jak i przestrzenią, w której zamierzamy się uczyć.

Planowanie jest istotne, pozwala nam bowiem na równomierne rozłożenie materiału, tak, byśmy nie czuli się przemęczeni nauką. Organizacja przestrzeni, pozwala na stworzenie komfortowych warunków, w których nauka będzie przyjemnością. Warto zadbać o posprzątanie (bałagan źle wpływa na zdolność koncentracji) przestrzeni, w której zamierzamy się uczyć, wodę (uzupełnianie płynów jest istotne) oraz o to, by wszystkie niezbędne nam materiały były w zasięgu ręki. Dzięki temu nie będziemy tracić czasu na szukanie zeszytów lub podręczników. Ponadto, należy zadbać o to, by nic nas nie rozpraszało. Wyłączenie telefonu na kilka godzin z pewnością nie zaszkodzi.

Ostatnią kwestią jest motywacja. Znajdźmy powód, dla którego chcemy się uczyć. Organizacja i planowanie na nic się nam nie przydadzą, jeśli nauka nie będzie naszą potrzebą. Sporządzenie sobie elektronicznego lub papierowego planu, na którym można zaznaczać swoje postępy, będzie dodatkowym czynnikiem motywującym.