Jak rozpoznać początek menopauzy?

Menopauza to naturalne zjawisko, które oznacza utratę płodności przez kobietę. Zanim jednak to nastąpi mamy do czynienia z okresem przekwitania, podczas którego kobieta zauważa pewne symptomy. W tym czasie samopoczucie kobiety bardzo często zmienia się na gorsze. Jak sobie z tym radzić?

W jakim wieku można się spodziewać klimakterium?

Nawet około 10 lat przed menopauzą zaczyna zanikać płodność u kobiety. Najczęściej klimakterium rozpoczyna się w wieku około 45-50 roku życia. Wtedy można zaobserwować zaburzenia miesiączkowania- menstruacje występują w coraz większych odstępach czasowych, aż w końcu zanikają. Jednak o menopauzie możemy powiedzieć dopiero wtedy, gdy miesiączka nie pojawiła się ani razu przez okres co najmniej 12 miesięcy. Wiek rozpoczęcia się klimakterium nie jest regułą i u każdej kobiety może to wyglądać zupełnie inaczej. Podobnie jest z objawami- niektóre kobiety nie odczuwają żadnych zmian poza zaburzeniami miesiączkowania, a u innych klimakterium objawia się bardzo intensywnie. Jeśli klimakterium rozpoczyna się przed 45 lub nawet przed 40 rokiem życia, mówimy o przedwczesnej menopauzie.

Uderzenia gorąca, zakażenie pochwy i bóle różnych części ciała to niektóre objawy.

Charakterystycznym objawem rozpoczęcia się okresu klimakterium są uderzenia gorąca i nadmierna potliwość. Są to dolegliwości bardzo dokuczliwe dla kobiet, ponieważ objawy odczuwane są na twarzy, dekolcie i szyi. Może im towarzyszyć nawet kołatanie serca lub stany lękowe. Niekiedy występuje wzmożona potliwość, szczególnie w nocy oraz problemy z nietrzymaniem moczu. Kobiet w okresie klimakterium częściej dotyczy zakażenie pochwy oraz dyskomfort w intymnych części ciała np. suchość pochwy. Kobieta w czasie klimakterium przechodzi prawdziwą hormonalną rewolucję, dlatego zakażenie pochwy zdarza się częściej, niż miało to miejsce wcześniej. Skład flory bakteryjnej pochwy zmienia się, a pH ulega podwyższeniu, dlatego kobiety w tym czasie zmagają się z częstymi infekcjami. W wyniku tych zmian dochodzi do suchości pochwy, a nawet do atroficznego zapalenia pochwy. Sprawia to, że współżycie staje się mniej przyjemne, a nawet bolesne. Huśtawka nastrojów może być pierwszym zwiastunem zmian hormonalnych w organizmie kobiety i może świadczyć o początku klimakterium. Niestety częściej mamy do czynienia z obniżonym nastrojem. U niektórych kobiet pojawiają się również bóle głowy, nóg, mięśni lub podbrzusza oraz mogą także dokuczać wzdęcia, lub zaparcia.

Czy można złagodzić dolegliwości związane z klimakterium?

Gdy objawy klimakterium i menopauzy są trudne do zniesienia, można je zwalczać domowymi sposobami np. naparów ziołowych, pilnując zdrowej i odżywczej diety oraz dbając o lepszą jakość snu. Aby poprawić samopoczucie, można stosować fitoestrogeny, czyli tzw. roślinne hormony, które mają podobną budowę do żeńskich estrogenów. Jednak niekiedy jedyną pomocą może okazać się farmakoterapia, którą może zalecić jedynie lekarz ginekolog.