Przed przesunięciem kartek kalendarza warto upewnić się, że wszystkie prace w ogrodzie zostały zakończone. Dzięki nim wiosna będzie przyjemniejsza, gdyż w ogrodzie zakwitną piękne rośliny oraz kwiatki cebulowe. Dobrze udekorowane domki letniskowe sprawiają, że nowy sezon rozpoczyna się z uśmiechem na ustach. Co należy zrobić przed zmianą sezonu?
Przygotowania do zimy idą pełną parą
Zanim jeszcze przystąpimy do pakowania wszystkich narzędzi, warto upewnić się, że wszystkie prace w ogrodzie zostały zakończone. Domki letniskowe wykorzystuje się poza sezonem do przechowywania zbiorów, przygotowanych konfitur i przetworów, a także dużej ilości sprzętu. Jesienią należy przede wszystkim pozbierać wszystkie owoce, warzywa oraz nasiona z ogrodu. Mowa głównie o jabłkach, gruszkach, śliwkach oraz winogronach. Z kolei w przypadku warzyw we wrześniu zbiera się kapustę, warzywa korzenne , cebulę i ziemniaki. To idealna pora roku aby pozbierać zioła, owoce dzikiej róży czy głogu. Sprawdzą się idealnie w czasie zimowych wieczorów, kiedy to filiżanka naparu smakuje zdecydowanie lepiej niż gotowe herbaty. Nie sposób nie wspomnieć o jakże zdrowych orzechach, które również spadają z drzew właśnie jesienią i koniecznie trzeba je przechowywać w trakcie nadchodzących mrozów. Domki letniskowe to idealne miejsce na biwakowanie w trakcie lata i przechowywanie sprzętu letniskowego, kiedy nie jest on już potrzebny. Z kolei zimą można w nich umieścić właśnie orzechy czy nasiona roślin, które używa się sporadycznie. Jesień to czas, kiedy dodatkowe porządki w ogrodzie idą w parze z tymi bez których nie można się obejść. Chodzi przede wszystkim o przeniesienie wrażliwych roślin do domu. Musi się to odbyć jeszcze przed pojawieniem się pierwszych przymrozków, czyli często w okolicach września. Wśród roślin, które nie przeżyją zimy na dworze wymienia się pelargonię, mirtę, fuksję, oleander oraz rośliny cytrusowe. Wiele roślin nie dałoby rady przetrwać zimy na dworze, gdyż niskie temperatury oraz wilgoć sprawiają, że życie w nich po prostu zamiera. Mowa między innymi o roślinach pokojowych, które latem pięknie wzbogacają ogród. Nadchodzący chłód, który daje się najbardziej we znaki o poranku oraz wieczorem to wróg numer jeden w tym przypadku. Mimo, iż we wrześniu często pogoda jest cały czas ładna, nie należy ociągać się z przeniesieniem roślin. Kiedy uczyni się to za późno różnica temperatur między podwórzem a ogrzewanym wnętrzem nie wyjdzie roślinom na dobre. Istnieje spore prawdopodobieństwo na pojawienie się tak zwanego szoku termicznego. Rośliny, które zrzucają liście na zimę warto wnieść do piwnicy bądź umieścić w ciemnych i chłodnych wnętrzach. Nie zniosą one mrozu, ale domowe warunki również nie są dla nich korzystne. Można wykorzystać do tego zadania domki letniskowe, które zapewniają dogodną i komfortową lokalizację. Kiedy wziąć pod uwag rośliny zimozielone, piwnica nie sprawdzi się. Wymagają światła oraz temperatury nie przekraczające 10 stopni. Klatka schodowa czy ogrody zimowe to w tym przypadku idealne miejsca.
Kolejne prace w ogrodzie przed zimą
Przed zmianą sezonu konieczne jest również wykonanie koniecznych nasadzeń oraz przesadzeń. Odbywają się one między wrześniem a listopadem, dlatego każdy może dostosować idealną dla siebie porę. Konieczne jest przesadzenie wszystkich drzew oraz krzewów, które są szczególnie wrażliwe na zimno oraz mróz. Jesień to idealny czas na sadzenie roślin, a nie tak jak większość ludzi uważa – wiosna. Jest to związane z tym, że w takim przypadku mają wystarczająco dużo czasu aby zakorzenić się, dodatkową zaletą jest brak suszy. W tym czasie warto posadzić rośliny z gruntu oraz rośliny balotowane. To idealne pora na sadzenie roślin dwuletnich. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w ziemi umieścić również byliny.