Jak przekonać dzieci do warzyw?

Dzieci, które jedzą dosłownie wszystko co ugotuje babcia czy mama nie zdarzają się zbyt często. Wielokrotnie ma się pod dachem małych niejadków, którym trudno dogodzić. Wprowadzenie do diety większych ilości warzyw oraz owoców może być problematyczne. Czy istnieją sprawdzone rozwiązania?

Dieta niemowląt i dzieci

Powszechnie wiadomo, że dziecko musi spożywać około 5 pełnowartościowych posiłków. Konieczne jest dostarczanie do jego organizmu wszystkich składników odżywczych, witamin oraz minerałów. Jest to możliwe, dzięki dokładnemu rozplanowaniu menu oraz dążeniu do tego, aby pociecha zjadała wszystko co zostanie dla niej przygotowane. Mowa o białku, węglowodanach i zdrowych tłuszczach. Dieta jednak powinna opierać się na warzywach i owocach, które czasem zostają wypluwane i pomijane, kiedy występują na talerzu w towarzystwie innych przysmaków. Zatwardzenie u niemowlaka może być jednym z efektów niewłaściwego odżywiania, a więc dostarczania jedynie wybranych produktów, jedzenia zbyt dużych ilości słodyczy oraz niewłaściwych proporcji w posiłkach. Zatwardzenie u niemowlaka objawia się tym, że ma ono duże problemy z wypróżnianiem się, a oddawanie stolca jest bolesne i odbywa się zdecydowanie rzadziej niż powinno. Właśnie dlatego należy pamiętać, że w diecie muszą występować zarówno produkty mleczne, czyli nabiał, jak i różne rodzaje mięsa. Konieczne jest także podawanie produktów zbożowych i zdrowych węglowodanów w postaci makaronu, ryżu oraz ciemnego pieczywa. W sklepach można nabyć różnorodne warzywa oraz owoce, nie warto więc serwować jedynie marchewki oraz ziemniaków. Dziecko powinno oswoić się również ze smakiem awokado, kukurydzy oraz cebuli.

Sprawdzone sposoby na zjedzenie warzyw

Dzieci są wzrokowcami, właśnie dlatego jedzenie prezentujące się ładnie na talerzu chętniej znajdzie się w ich brzuszkach. Warto więc wysilić wodze wyobraźni i z jedzenia stworzyć fantazyjne obrazki. Na talerzu może znaleźć się naprawdę wiele różnorodnych warzyw, zarówno surowych, jak i ugotowanych, które ułożone zostaną w pociąg, zwierzątka, budowle i wszystko inne co uda nam się stworzyć przy pomocy kolorowych produktów. W przypadku najmłodszych dzieci, znaczne ilości warzyw mogą zostać przemycone w różnorodnych kremach bądź koktajlach. Nic nie stoi na przeszkodzie do skomponowania smakowitych zup, które będą bogactwem witamin oraz składników odżywczych. Kiedy dieta jest niewłaściwa, zatwardzenie u niemowlaka może być jednym z nieprzyjemnych skutków ubocznych.