Jak dbać o tapicerkę w samochodzie?

Dopieszczone auto to marzenie każdego kierowcy, ale pięknie będzie się prezentować tylko wóz zadbany zarówno od zewnątrz, jak i od środka. Tapicerka to jeden z elementów, który sprawia najwięcej kłopotów, a przecież zawsze powinna być pachnąca, czysta i zadbana. Podpowiadamy jak dbać o tapicerkę.

Płyn do prania tapicerki – jak go dobrać?

Płyn do prania tapicerki to jeden z podstawowych środków do jej czyszczenia, ale żeby zadziała musi zostać dobrze dobrany. Odpowiedni środek powinien być dobrany do rodzaju tapicerki, w jaką wyposażone jest nasze auto. Podobnie jak w przypadku innych tekstyliów, źle dobrany płyn lub proszek może nie tylko nie doczyścić zabrudzeń, ale też spowodować szybsze zużycie materiału. Pranie tapicerki nie jest skomplikowane i jeżeli tylko potrafisz rozpoznać jej rodzaj, to bez problemu znajdziesz informacje, czym potraktować dane pokrycie. Z pomocą może Ci też przyjść instrukcja dołączona do auta. To w niej producent dokładnie określa z czego wykonane są poszczególne elementy pojazdu i jakie mają wymagania pod względem konserwacji.

Pranie tapicerki materiałowej

Tapicerkę materiałową najwygodniej jest uprać z pomocą odkurzacza piorącego i dedykowanego szamponu. Takie działanie powinno w zupełności oczyścić materiał z zabrudzeń i zniwelować nieprzyjemny zapach, który najłatwiej wsiąka w tekstylia. Na bardzo uporczywe plamy płyn do prania tapicerki możesz nałożyć bezpośrednio i lekko wetrzeć go w materiał przy pomocy ścierki lub szczoteczki. Pamiętaj jednak, że silne zabrudzenia bywają trudne do usunięci, a działanie na własną rękę silnie skoncentrowanym środkiem może się skończyć odbarwieniem materiału.

Tapicerka skórzana – łatwe czyszczenie, trudna konserwacja

Tapicerki ze skóry kojarzą nam się z luksusem, ale w rzeczywistości potrafią sprawiać sporo problemów w trakcie użytkowania. Co prawda ich czyszczenie jest banalnie proste, bo o ile tylko nie zadziałamy szybko i nie pozwolimy wniknąć zabrudzeniom w pory skóry, to poradzimy sobie wodą z delikatnym środkiem myjącym. Czyszczenie skóry jest stosunkowo proste, ale nie zapominaj o jej regularnym impregnowaniu.

Tapicerka z alcantary – piękno i prostota

Alcantara to bardzo praktyczny materiał. Sprawdza się w autach, które mają zderzyć się z wymogami rodzinnymi, transportowymi i zwierzęcymi. Taka tapicerka jest przyjemna w dotyku, a do tego ciężko ją przetrzeć, czy odbarwić. Dobrze znosi czyszczenie z użyciem detergentów, ale do większości zabrudzeń wystarczy wilgotna ściereczka.