Higiena zębów z aparatem ortodontycznym

Higiena jamy ustnej to jedna z podstawowych czynności dnia codziennego. Aparat ortodontyczny, choć ma doprowadzić do upiększenia uśmiechu, to jednak mocno komplikuje tę pozornie prostą czynność. Jak dotrzeć we wszystkie zakamarki w aparacie i pomiędzy nim a zębami?

Szczoteczka i pasta to podstawa

Higienę jamy ustnej z aparatem ortodontycznym zaczynamy od szczotkowania zębów. Pozwala to usunąć resztki jedzenie i płytkę nazębną z łatwo dostępnych powierzchni zębów. Osoby z aparatami mogą oczywiście używać tradycyjnej szczoteczki, szczoteczki elektrycznej lub sonicznej, ale na rynku pojawiły się rozwiązania dedykowane specjalnie dla nich. Dostępne są m.in. szczoteczki z krótszym po środku włosiem. Dzięki temu tworzy się pewien rowek, w który chodzi wystająca część, np. szczyt zębów, czy zamki aparatu, a dłuższe włoski mogę efektywniej czyścić to co znajduje się po bokach. Kolejnymi szczoteczkami szczególnie przydatnymi przy noszeniu aparatu są szczoteczki międzyzębowe. Jeżeli mamy szeroko rozstawione zęby to w dużej mierze mogą one spełnić funkcję nici dentystycznej i pomóc usunąć płytę nazębną z powierzchni stycznych, ale też ich czubkiem można dokładnie wyczyścić zakamarki samego aparatu. Szczoteczkę do zębów i pastę osoby noszące aparat powinny mieć zawsze przy sobie. W ich przypadku często zdarza się potrzeba umycia zębów również w ciągu dnia po posiłku, którego grubsze kawałki mogły wejść w przestrzenie między zębami, a aparatem. Pamiętajmy, że jama ustna to miejsce wilgotne i ciepłe, a więc stwarzające idealne warunki do rozwoju bakterii. Namnażanie patogenów na zębach da się nie tylko wyczuć w nieprzyjemnym zapachu z buzi, ale też częste zaniedbywanie czyszczenia zębów skończy się przyspieszoną próchnicą i ubytkami wymagającymi leczenia stomatologicznego.

Irygator dentystyczny – strumień wody, który dojdzie wszędzie

Przestrzenie między zębowe i aparatu warto też nitkować. Nosząc aparat wybieraj mocne nitki, ponieważ te gorszej jakości mogą się przecierać, zrywać i zaplątywać. Ich usunięcie nie jest łatwe, a pozostawienie na dłuższy czas może utrudniać jedzenie, drażnić dziąsła, język i policzki oraz doprowadzać do stanów zapalnych w jamie ustnej. Przydatnym urządzeniem w higienie zębów jest irygator dentystyczny. Za jego pomocą woda pod wysokim ciśnieniem wypłucze resztki pokarmów i płytki nazębnej z dokładnością jakiej nie zapewni nam żadna inna metoda czyszczenia zębów. Irygator dentystyczny to idealne rozwiązanie dla płukania kieszonek w dziąsłach, a do pojemnika na wodę można wlać płyn do płukania jamy ustnej i dzięki temu jeszcze dokładniej oczyścić najgłębsze zakamarki.

Leczenie ortodontyczne to dość trudny i wymagający okres dla jamy ustnej i jej błony śluzowej. Choć oczywiście nic nie zastąpi codziennej ,dokładnej higieny domowej, to warto co kilka miesięcy udać się do stomatologa na wizytę podczas której dokładnie oczyści zęby z kamienia, resztek płytki, a na koniec wypiaskuje zęby.