Dlaczego nie warto opalać twarzy?

Opalona skóra wygląda bardziej promiennie, nabiera równomiernego kolorytu, jednak konsekwencje opalania mogą być zgubne. Częsta i długotrwała ekspozycja na słońce może przyczynić się do szybszego starzenia się skóry. Szczególnie delikatna i wrażliwa na słońce jest skóra na twarzy.

Konsekwencje opalania twarzy i ich przyczyny.

Promieniowanie UVA jest obecne przez cały rok, nawet w pochmurne dni, i stanowi aż 95% promieniowania ultrafioletowego, które dociera do powierzchni ziemi. Niestety promienie UVA są szkodliwe dla skóry, ponieważ mają zdolność przenikania do głębokich warstw skóry. Już 15- 20- minutowa ekspozycja na słońce jest wystarczająca, by uruchomiły się procesy starzenia się skóry. Podczas tych procesów dochodzi do niszczenia fibroblastów, włókien kolagenu i elastyny, czyli komórek i białek, dzięki którym skóra utrzymuje jędrność i elastyczność. Jasna karnacja oraz sucha skóra twarzy ma skłonność do szybszego starzenia się w porównaniu do skóry o ciemnej karnacji i cery tłustej. Dlatego szczególnie ostrożne powinny być posiadaczki suchej i jasnej skóry twarzy. Promienie słoneczne są szkodliwe również dla cery naczynkowej oraz ze skłonnością do przebarwień. Jednak należy podkreślić, że skóra twarzy jest dużo cieńsza i delikatniejsza niż w innych okolicach, dlatego to właśnie twarz powinna być najbardziej chroniona przed promieniami słonecznymi.

Jak chronić skórę twarzy przed promieniowaniem UV?

Aby skutecznie chronić skórę twarzy, należy stosować kremy z wysokim filtrem UV. Delikatna, jasna karnacja, cera naczynkowa oraz skłonna do przebarwień tuż po zakończeniu zimy, najlepiej od marca, potrzebuje kremu z filtrem o wartości SPF40. Może to być specjalny krem z filtrem lub krem nawilżający do codziennego stosowania, z domieszką filtru. Krem nawilżająco- ochronny powinien być dobrany do rodzaju cery. Skóra trądzikowa, tłusta wymaga nawilżenia, zmatowienia, a jednocześnie ochrony przed promieniami słonecznymi, dlatego warto wybrać krem np. Cetaphil pro oil control, Pharmaceris T Sebostatic, Medicsqin Plus. Tego rodzaju kremy normalizują cerę, a jednocześnie zawierają filtry ochronne. Cera sucha i wrażliwa wymaga kremów intensywnie nawilżających i odżywczych, by wzmocnić naturalną barierę ochronną skóry.

Czy można bezpiecznie opalać twarz?

Można wystawiać twarz na słońce, jeśli uprzednio został zastosowany dobry krem z wysokim filtrem. Aby taki krem spełniał swoją funkcję, trzeba go stosować nawet kilka razy w ciągu dnia, Natomiast po ekspozycji na słońce, należy dokładnie nawilżyć skórę twarzy. Problemem może stać się makijaż, który destabilizuje działanie filtru, dlatego trzeba nakładać krem z filtrem minimum 15 minut przed wykonaniem makijażu.

Przed opalaniem twarzy, warto wykonać peeling, ponieważ dzięki temu skóra będzie opalona równomiernie. Bardzo jasna karnacja skóry może stanowić problem, ponieważ szybciej dochodzi do poparzeń, a skóra, zamiast brązowieć, jest cały czas czerwona. W takim przypadku najlepiej zrezygnować z opalania twarzy i zastosować bronzer lub mgiełkę samoopalającą.