Czy warto kupować podgrzewacze do butelek?

Podgrzewacze do butelek mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ci pierwsi uważają je za jeden z podstawowych elementów dziecięcej wyprawki, drudzy natomiast za niepotrzebny wydatek. Jakie zalety i wady ma podgrzewacz do butelek? Czy jest to dobry zakup?

Podgrzewacze do butelek — czym dokładnie są?

Podgrzewacze do butelek to akcesoria, które mają na celu wesprzeć świeżo upieczonych rodziców. Mimo to, iż wykorzystują one zazwyczaj tę samą zasadę działania co przy zagotowaniu wody w garnku, to ponadto znacząco usprawniają życie. Taki sprzęt umożliwia podgrzewanie wody oraz przygotowanie mleka w naprawdę szybkim tempie.
Najczęściej kupowane są elektryczne podgrzewacze do butelek, których obsługa opiera się o podłączenie do prądu i ustawienie właściwej funkcji. Dla rodziców, w których życiu dość często występują podróże, dostępne są również podgrzewacze, które zawierają kabel umożliwiający podłączenie sprzętu do ładowarki samochodowej.

Podgrzewacz do butelek — na czym polega jego działanie?

Podgrzewacz do butelek zbudowany jest przeważnie w taki sam sposób, bez względu na model czy firmę. W większości przypadków jest to pewnego typu naczynie/ pojemnik/komora, którą należy wypełnić wodą oraz ustawić na właściwą temperaturę i podgrzać. Kolejnym etapem jest włożenie do wnętrza naczynia butelki o właściwej wielkości (takiej, która mieści się w strefie grzania). Ten łatwy w obsłudze, a zarazem praktyczny sprzęt, jest znacznie wygodniejszy niż gotowanie wody w garnku. Co więcej, odchodzi kłopot związany z planowaniem, czy słoiczek z jedzeniem, czy butelka z mlekiem podgrzeje się do konkretnej temperatury (ani zbyt zimne potrawy, ani zbyt ciepłe). Dzięki zastosowaniu podgrzewacza można mieć pewność, iż dziecko zawsze dostanie danie o odpowiedniej temperaturze. Podgrzewacz można podłączyć wszędzie — wystarczy, że w danym miejscu będzie dostęp do kontaktu.

Jaki model podgrzewacza do butelek będzie najlepszym rozwiązaniem?

Zakup właściwego podgrzewacza powinien być uwarunkowany przez kilka czynników. Głównie musi on być dopasowany do potrzeb rodziców. Drugą ważną sprawą jest wiek maluszka; w podgrzewaczu powinna zmieścić się butelka z mlekiem, a przecież im starsze dziecko, tym większej butelki potrzebuje. Zaleca się wybrać model, który oferuje także podgrzanie słoiczka z daniem oraz wyposażony jest w dodatkowe opcje, takie jak sterylizacja czy odmrażanie. Bez wątpienia bardziej polecane są podgrzewacze, które są zaprojektowane tak, aby podgrzewały wyłącznie wodę, a nie butelkę. Ciepło pochodzące z nagrzanej wody ma oddziaływać na zawartość butelki i słoiczka, powodując jego nagrzanie. Modele powodujące nagrzanie się naczynia mogą przyczyniać się do jego uszkodzenia.
W ofercie producentów można spotkać również podgrzewacze, które nie wymagają zastosowania wody. Mają one postać rękawa, w który wkłada się to, co wymaga podgrzania. Rękaw w przeciągu kilku minut nagrzewa się i kolejno oddaje ciepło słoiczków lub butelce. Podgrzewacz ze wbudowanym systemem pary wodnej umożliwia zarówno podgrzewanie, jak i sterylizacja.
Inną interesującą opcją, która została przygotowana zwłaszcza dla bliźniaków, jest podwójny podgrzewacz. Producenci wyprodukowali go po to, aby podgrzać jedzenie dla dwójki maluszków w tym samym czasie. Mając pod opieką dwójkę dzieci korzystających z butelki lub słoiczka o tej samej porze, dobrze jest ułatwić sobie pewne czynności.