Zioła szwedzkie i ich zastosowanie

Zioła szwedzkie są mieszanką 11 roślin o profilaktycznych i leczniczych właściwościach, które posiadają szerokie zastosowanie zdrowotne. Szwedzkie zioła mogą pomóc m.in. na dolegliwości miesiączkowe, ból głowy, trądzik, zaparcia, skaleczenia, a według niektórych – nawet na raka. Jednym z przeciwwskazań do ich spożywania jest marskość wątroby. Jakie posiada zastosowanie ta ziołowa kompozycja?

Zioła szwedzkie – ogólna charakterystyka?

Zioła szwedzkie są zestawem idealnie dobranych pod względem profilaktycznym i leczniczym 11 ziół. Zawdzięczają swoją nazwę (wg. historii) szwedzkiemu lekarzowi o nazwisku Klaus Samst, który w XVII wieku po raz pierwszy stworzył tę ziołową mieszankę oraz stosował ją przez całe swoje życie dożywając aż 104 lat.

W XX wieku popularna austriacka zielarka, Maria Treben, przypomniała o słusznej sławie tej wyjątkowej ziołowej kompozycji. Według autorki książek na temat ziół, zbiór leczniczych składników wspiera leczenie każdego schorzenia. Natomiast profilaktycznie, w celu uniknięcia choroby i dobrego samopoczucia, powinno się przyjmować łyżeczkę nalewki z ziół, rozcieńczonej w wodzie.

Jednak przed zastosowaniem tego cudownego zbioru ziół szwedzkich, należy to skonsultować z lekarzem.

Zioła szwedzkie – skład

W skład ziół szwedzkich wchodzą:

  • Kamfora,
  • Aloes,
  • Senes,
  • Kurkuma,
  • Korzeń rabarbaru,
  • Manna,
  • Mirra,
  • Driakiew,
  • Korzeń dziewięćsiłu,
  • Arcydzięgiel,
  • Szafran.

Zioła szwedzkie – właściwości

Znawcy ziołolecznictwa cenią właściwości kompozycji definiowanej jako zioła szwedzkie. Zastosowanie tego zestawu dobroci opiera się m.in. na wsparciu prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, pokarmowego, krążeniowego oraz nerwowego.

 

Zioła szwedzkie – zastosowanie

Zioła szwedzkie są pomocne zwłaszcza podczas takich problemów jak ból głowy (w tym na migrenę), brzucha, zęba, ból menstruacyjny, dolegliwości bólowe stawów, kości i mięśni (wliczając w to bóle reumatyczne). Szwedzka mieszanka wspiera również leczenie zapalenia gardła oraz inne infekcje górnych dróg oddechowych. W związku z powyższym bardzo często stosuje się zioła szwedzkie w przypadku przeziębienia. Ponadto taka mieszanka poprawia krążenie oraz eliminuje kłopoty z niedociśnieniem tętniczym krwi.

Godne uwagi jest to, iż szwedzkie ziela okazują się przydatne na kaca, a także w walce z pasożytami bytującymi w jelitach. Na niestrawność, wzdęcia, zaparcia (szczególnie po obfitych posiłkach) oraz inne problemy trawienne – również skuteczne będą zioła szwedzkie.

Dodatkowo stosowane są również w przypadku trądziku, wysypki, brodawki, a nawet afty. Działają one regeneracyjnie na skaleczenia, odmrożenia, odparzenia, odciski, a także blizny. Wpływają również na poprawienie pamięci, koncentrację, przeciwdziałają problemom związanym ze stresem, bezsennością oraz depresją.