Zapalenie ucha – czy antybiotykoterapia jest zawsze potrzebna?

Zapalenie ucha dotknęło minimum raz w życiu każdego. Objawia się bólem oraz nieprzyjemnym uczuciem, co sprawia, że człowiek pragnie zrobić wszystko, aby negatywne skutki uboczne choroby zakończyły się jak najszybciej. Z dolegliwością bardzo często zmagają się małe dzieci. Właśnie to rodzi pytanie czy w każdej sytuacji konieczne jest sięganie po antybiotyki?

Zapalenie ucha środkowego – charakterystyka

Zapalenie ucha dotyka głównie dzieci, jednakże dorośli także zmagają się z negatywnymi efektami tej choroby. Choroba uwarunkowana jest budową anatomiczną trąbki słuchowej, a mianowicie jest ona szersza, krótsza oraz znajduje się w pozycji poziomej. Dzieci z reguły narażone są na zapalenie ucha środkowego w połączeniu z infekcją górnych dróg oddechowych. Choroba pojawia się na skutek stanu zapalnego występującego w jamie bębenkowej, ale ciągłość bębenkowa pozostaje bez zmian. Zapalenie ucha objawia się mocnym, tętniącym bólem ucha, a także znacznie gorszym słuchem. Kiedy mowa o dzieciach zmagających się z chorobą, mogą one nie słyszeć wołania, próbować samodzielnie wyczyścić ucho, aby słyszeć, albo zwiększać głośność w telewizorze bądź radiu. Choroba objawia się do tego odczuwaniem rozpierania w środku ucha, co na dłuższą metę jest bardzo nieprzyjemne. Dochodzi do tego gorączka, brak apetytu, wymioty oraz marudność. Nie każdy, ale spora grupa osób zmaga się dodatkowo w wyciekającą wydzieliną surowiczą bądź ropną z ucha. Natychmiastowe rozpoczęcie leczenia jest bardzo ważne, gdyż zapalenie ucha może wywołać naprawdę niekorzystne skutki uboczne. Mowa chociażby o perforacji błony bębenkowej, osłabieniu kosteczek słuchowych, niedosłuchu, porażeniu nerwu twarzowego, komplikacji występujących wewnątrz czaszki oraz innych.

Czy konieczny jest antybiotyk?

Jeszcze do niedawna w przypadku omawianej choroby niemalże natychmiast przepisywane były antybiotyki. Dzisiaj, naukowcy starają się znaleźć inne, alternatywne metody, które mają za zadanie szybsze zmaganie się z dolegliwościami. Jednakże, wykonane dotychczas badania pokazują, że efekty krótszych bądź innych terapii nie przynoszą pożądanych rezultatów. Właśnie dlatego w przypadku omawianej choroby należy pozostać przy naturalnym leczeniu polegającym na przyjmowaniu odpowiednich antybiotyków przez 10 dni. Mimo, iż stosowanie antybiotyków ma swoje wady, jak i zalety, istnieją choroby, kiedy nie można sięgnąć po inną metodą leczenia, zapalenie ucha jest jedną z nich.