Pszczoły to najlepszy przyjaciel człowieka, czy wiesz dlaczego?

Jedna pszczoła przez całe swoje życie produkuje zaledwie 1/12 łyżeczki miodu. Ten błonkoskrzydły owad potrafi zapracować się na śmierć. Innym powodem, który przyczynia się do ich śmierci, nie jest głód czy chłód, a po prostu samotność. Tak więc pszczoła nie może żyć w odosobnieniu. Jest ona wyjątkowa nie tylko pod względem polskiej ortografii. Ekonomiści oszacowali, iż produkty będące efektem zapylania przez pszczoły, jak np. Propolis i powstała z niego maść propolisowa, stanowią wartość od 235 mld dolarów do aż pół tryliona dolarów.

Wpływ pracy pszczół na żywność

Sto gatunków roślin uprawnych zapewnia około 90 procent żywności na całym świecie. Tym samym 75 procent z nich wymaga zapylenia przez pszczoły. Ciężka praca tych owadów skutkuje powstaniem niemal 4 tysiące odmian warzyw. Trzeba jednak pamiętać, iż rośliny są żywnością zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Można więc stwierdzić, że pszczoły pośrednio przyczyniają się do tworzenia mleka lub mięsa.

Maść propolisowa — dzięki pszczołom powstaje nie tylko miód

Żywność to nie jedyne co człowiek uzyskuje dzięki pracy tych malutkich stworzeń. Nie można zapominać o właściwościach leczniczych zarówno zapylanych przez pszczoły roślin, jak i samego miodu. Pszczoły produkują propolis, zwany również pszczelim kitem. To właśnie z niego powstaje maść propolisowa. Jest to substancja wytwarzana w celu uszczelniania ula. Błonkoskrzydłe posługują się kitem do przytwierdzania plastra miodu do ścian, jak i również do balsamowania innych owadów, które wtargnęły do ula. Kit pszczeli stosowany jest od setek lat jako środek leczniczy – mieszanka krzewów, drzew oraz wydzielin gruczołów pszczelich. Jego skład zależy m.in. od roślin, z których pszczoły zbierają pyłek. Propolis wykazuje działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne. Stosuje się je przy przeziębieniu, jak i w leczeniu oparzeń, ponieważ pszczeli kit przyspiesza proces gojenia ran.

Leczniczo stosuje się także pyłek kwiatowy, pierzgę (pokarm pszczół produkowany w środku ula, mieszanka miodu, pyłku i śliny owada) oraz pszczele mleczko. Propolis wspomaga również leczenie nowotworów. Bromatolodzy z Białegostoku zauważyli, iż przyczynia się on do zahamowania rozwoju glejaka. Naukowcy potwierdzili spowalniający wpływ miodu pszczelego oraz propolisu na komórki glejaka wielopostaciowego linii U-87 MG, również w obecności temozolomidu, który jest lekiem stosowanym w chemioterapii.