Jak usunąć wybłyszczenie materiału po prasowaniu?

Prasowanie jest koniecznością, gdy zależy nam na doskonałym wyglądzie odzieży, a w efekcie na dobrym wrażeniu, jakie wywrzemy ubrani w nienagannie gładkie materiały. Producenci odzieży na metkach, wszytych w lewą stronę materiału zalecają odpowiednią temperaturę przy prasowaniu, dzięki której ubrania będą chronione przed przypaleniem i wybłyszczeniami. W praktyce jednak prasujemy mechanicznie, nie sprawdzając zaleceń producenta. Łatwo więc o powstanie wybłyszczeń materiału, które nieestetycznie prezentują się podczas noszenia odzieży. Jak je usunąć? Naturalne sposoby będę nieocenione.

Ziemniaki, a prasowanie

Pulpa ze świeżo utartych ziemniaków, nałożona za pomocą szczotki na wybłyszczenie po prasowaniu pozwoli skutecznie pozbyć się błyszczących elementów, powstałych w wyniku prasowania. Woda z octem również może pomóc. Aby zlikwidować wybłyszczenia, należy przygotować roztwór wody z octem w proporcji 1 szklanki wody do trzech czwartych szklanki octu. Takim roztworem należy zwilżyć szmatkę, przez którą prasujemy, tzw. zaparzaczkę i przeprasować ubranie po lewej stronie. Zmiany materiału powinny zostać usunięte.

Czas na herbatę…

Ubrania w ciemnych kolorach przecieramy listkami czarnej, zaparzonej herbaty, co spowoduje usunięcie przebarwień z efektem połysku, powstałych po prasowaniu. Doskonale sprawdzi się też amoniak. Rozcieńczamy amoniak z wodą lub naparem z mięty, po czym wcieramy w miejsce powstania wybłyszczeń. Kolejnym krokiem będzie prasowanie przez zaparzaczkę, na lewej stronie. Aby pozbyć się wybłyszczeń można miejsce, naznaczone połyskiem nawilżyć nad parą, a następnie wyprasować. Uparte zmiany można potraktować praniem chemicznym, które usuwa wiele uporczywych zmian i zabrudzeń. Prasowanie będzie efektywne, gdy dostosujemy bezpieczną temperaturę do rodzaju materiału. Uniknięcie wybłyszczeń jest możliwe wtedy, gdy żelazko zostanie ustawione na odrobinę niższą temperaturę od zalecanej. Żeby uniknąć przykrych pomyłek, warto po zdjęciu z suszarki posegregować pranie, grupując je według rodzaju materiału, odpowiedniego do temperatury żelazka. Najpierw prasuj rzeczy, które wymagają najniższej temperatury, stopniowo zwiększając moc grzewczą żelazka.