5 najczęstszych przyczyn próchnicy

Próchnica to jedna z najczęstszych chorób jamy ustnej. Jest wynikiem działania bakterii tworzących płytkę zębową, które nie usuwane stopniowo rozpuszczają szkliwo i niszczą zęby, koniec końców prowadząc do ich utraty. Co jest przyczyną cukrzycy i jak się przed nią skutecznie chronić?

Nadmiar cukru w diecie

Próchnica jest wynikiem działania bakterii, dla których cukier jest idealną pożywką. Jego nadmiar w diecie i zbyt rzadkie usuwanie pozostałości jedzenia z zębów jest przyczyną rozwoju bakterii. Bakterie te, rozpuszczają cukry, szczególnie te prostsze ich formy, a w wyniku ich metabolizmu produkowane są kwasy organiczne, które rozpuszczają szkliwo zębów.

Niewłaściwa higiena jamy ustnej

Choć wydaje się to niemożliwe, nadal są środowiska w których mycie zębów nie jest oczywistą czynnością. Co istotne w kontekście zalegających resztek pokarmu, nie może się ono ograniczać jedynie do użycia szczoteczki i pasty do zębów. Przestrzenie międzyzębowe to miejsca szczególnie narażone na rozwój bakterii, dlatego nitka dentystyczna lub irygator powinny się znaleźć na wyposażeniu naszej łazienki. W wypadku gdy już mamy do czynienia z pruchnicą warto wzbogacić higienę jamy ustnej o specjalne środki zapobiegające jej rozwojowi np. Elmex żel, Elugel, Fluormex, które ograniczą rozwój bakterii i tworzenie płytki nazębnej.

Brak profilaktyki stomatologicznej

Regularne wizyty stomatologiczne to ważny element dbania o dobrostan naszej jamy ustnej. Przegląd stomatologiczny to moment, w którym lekarz jest w stanie wychwycić problem jeszcze zanim wymaga on podjęcia bardzo radykalnych środków, a do tego od razu dobierze odpowiednie leczenie spowalniające rozwój problemu próchnicy. Pamiętajmy, że bakterie nie niszczą zęba z dnia na dzień i że proces chorobowy zaczyna się od szkliwa, a więc nieunerwionej części zęba. Udanie się do stomatologa dopiero w momencie gdy boli, praktycznie wiąże się z koniecznością wiercenia, czyszczenia ubytku i jego uzupełnieniem, czyli po prostu z założeniem plomby.

Leczenie ortodontyczne

Choć aparaty ortodontyczne to cudo techniki pozwalające wyleczyć wady zgryzu, to już sam fakt przyklejenia elementów korekcyjnych do zębów osłabi ich szkliwo. Dodatkowo pomiędzy aparatem a zębami są przestrzenie, które ciężko wyczyścić, a zbierają się w nich resztki wszystkiego co trafia do naszej buzi. Nosząc aparat szczególnie ważne jest dbanie o wzmożoną higienę jamy ustnej.

Zarażenie bakteriami.

Za rozwój próchnicy odpowiadają bakterie, które jak każde inne drobnoustroje mogą się przenosić pomiędzy ludźmi. W związku z tym absolutnie powinniśmy unikać kontaktu z śliną osób chorych. Chodzi tu nie tylko o pocałunki, ale też używanie naczyń po sobie bez uprzedniego ich umycia, czy czyszczenie zębów jedną szczoteczką.